Kdy může být laserová operace očí riziková

10 důvodů, kdy pro vás laserová operace očí není vhodná. Jaké jsou kontraindikace a rizikové faktory?

SKUTEČNÉ KONTRAINDIKACE LASEROVÉ OPERACE OČÍ A MÝTY

Pseudo-argumentům, proč není vhodné nebo bezpečné podstupovat laserovou operaci očí, jsme věnovali celý seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“. Ale ve skutečnosti to skutečné důvody, proč operaci nepodstoupit, nejsou a neznamenají žádná rizika. Dnes se podíváme na to, jaké jsou ty opravdové kontraindikace, které brání laserovému odstranění dioptrií a kdy by vám lékař neměl operaci doporučit, i kdybyste ji sebevíc chtěli.

Obsah článku:

  • Rozdíl mezi absolutní a relativní kontraindikací
  • Věk a stabilita vady
  • Tenká rohovka
  • Keratokonus
  • Syndrom suchého oka
  • Oční záněty a infekce
  • Šedý a zelený zákal
  • Celková onemocnění
  • Těhotenství a kojení
  • Neadekvátní očekávání
  • Odmítnutí z profesionálních důvodů

POUZE 2-3 % LIDÍ JSOU ZCELA NEVHODNÍ PRO OPERACI OČÍ

Pokud by se některé z nich náhodou týkaly i vás, tak nemusíte hned házet flintu do žita, protože ve většině případů je možné provést jiný zákrok, který vás brýlí zbaví (např. korekce pomocí nitrooční kontaktní čočky). Takže procento lidí, kteří opravdu nejsou vhodni pro vůbec žádnou metodu, se dnes pohybuje okolo 2-3 %.

ABSOLUTNÍ versus RELATIVNÍ KONTRAINDIKACE

Když budeme mluvit kontraindikacích, musíme si je rozdělit na absolutní a relativní. S těmi absolutními se nedá nic dělat, je to stav, který se nedá změnit a znamená absolutní stopku pro operaci.

Relativní kontraindikace je stav, kdy za splnění určitých podmínek je možné operaci bezpečně provést. Například máte ječné zrno nebo zánět spojivek, to je jasná kontraindikace. Ale až se zánět zahojí, na operaci jít můžete. Leckdy to jen znamená určitou přípravu před operací nebo speciální pooperační terapii, aby vše proběhlo, jak má.

18 LET A STABILITA VADY

Prvním obecným pravidlem je věk nad 18 let a stabilní vada, což jde obvykle ruku v ruce.

Ideální situace je, pokud se vaše vada za poslední 2 roky vůbec nemění. Nicméně pro někoho by to znamenalo, že se operace nedočká ani v 35 letech. Obvykle se vada zastavuje po 20. roce života a pokud subjektivně nemáte pocit zhoršování a změna v naměřených hodnotách je za 2 roky do 0,5 dpt., lze ji považovat za stabilní.

Je třeba si uvědomit, že po operaci budete začínat na 0 a pokud by vám přeci jen za 10 let narostlo 0,75 nebo 1 dioptrie a chtěli byste to řešit, obvykle nebývá žádný problém laserovou operaci zopakovat. Navíc pokud vám bude v té době přes 40 let, tak vám naopak taková malá krátkozrakost pomůže při vidění na blízko.

TENKÁ ROHOVKA

Dalšími důvody, proč vám lékaři mohou operaci nedoporučit jsou nevhodné parametry rohovky, kde operace probíhá.

Nejčastější kontraindikací je, že máte tenkou rohovku. Respektive, rohovka vaše může být stále v normálních mezích, ale pro počet dioptrií, který máte, to není dost. Protože k tomu, aby se vaše vada odstranila, je potřeba, aby laser část rohovkové tkáně odstranil a tím dojde ke změně v jejím zakřivení. A na základě vědeckých dat je zcela jasně prokázáno, kolik rohovkové tkáně musí být zachováno, aby byl zákrok zcela bezpečný.

KERATOKONUS – NEVHODNĚ ZAKŘIVENÁ ROHOVKA

Druhou nejčastější kontraindikací je, že rohovka nemá úplně správný, fyziologický, tedy přirozený tvar a zakřivení. Nejčastější příčinou tohoto stavu je onemocnění rohovky, kterému se říká keratokonus, kdy se rohovka postupně vyklenuje, je čím dál strmější a k tomu se současně ztenčuje.

Laserová operace by pochopitelně tento proces velmi urychlila. Proto i když je třeba jen podezření, že by na oku mohl vzniknout keratokonus, nebo keratokonus na jednom oku je, tak přestože se druhé jeví jako zdravé, je laserová operace metodou LASIK nebo SMILE absolutně kontraindikována.

Za určitých, poměrně přísných podmínek, je možné provést povrchovou metodu PRK, kdy se ale musí současně provést i zpevnění, vytvrzení rohovky metodou Corneal Cross Linking (CXL/CCL), který se jinak běžně používá právě k zastavení vývoje keratokonu.

Dobrou zprávou je, že i když máte tenkou rohovku nebo keratokonus a rohovku není bezpečné laserem ošetřovat, existuje stejně efektivní a bezpečná operace, a to nitrooční kontaktní čočka, která se vkládá dovnitř oka a dokáže vyřešit i extrémně vysoké a složité vady.

SUCHÉ OKO

Další absolutní kontraindikací je těžký syndrom suchého oka. A to z toho důvodu, že laserové ošetření rohovky samo o sobě způsobuje dočasné snížení produkce slz a mohlo by dojít ke komplikovanému hojení s možným poškozením rohovky.

Na druhou stranu běžné potíže se suchým okem, na které si stěžuje mnoho lidí, kteří nosí kontaktní čočky nebo pracují hodně na počítači, je úplně jiná situace a není to absolutní kontraindikace. Pokud se při vyšetření zjistí mírná forma poruchy slzného filmu, je třeba oči na operaci nejprve připravit. Zlepšit patřičnou terapií kvalitu slzného filmu a pak po operaci počítat s intenzivnějším kapáním umělých slz.

OČNÍ ZÁNĚTY

Když ještě zůstaneme na rohovce, tak samozřejmě aktivní nebo nedávno prodělaná infekční a jiná zánětlivá onemocnění, případně některé druhy dystrofií rohovky, jsou absolutní kontraindikací.

Na druhou stranu v dávné historii prodělané záněty, včetně herpetického, nemusejí být kontraindikací, jen může být například potřeba preventivně podat léky, aby nedošlo k reaktivaci.

ŠEDÝ ZÁKAL (KATARAKTA)

Další absolutní kontraindikací je šedý zákal ve stadiu, že již negativně ovlivňuje vidění nebo je pravděpodobnost, že brzy začne. V takovém případě ovšem není vůbec nic ztraceno a ideálním způsobem, jak se zbavit brýlí, je výměna kalící se nitrooční čočky za multifokální, se kterou je vidět na dálku, počítač i čtení. 

ZELENÝ ZÁKAL (GLAUKOM)

Ještě zůstaneme u zákalů a řekneme si, jak je to s glaukomem neboli zeleným zákalem. Zelený zákal je způsobený zvýšeným nitrooční tlakem, který může následně poškodit oční nerv. Pokud není glaukom pod kontrolou, pak je to také absolutní kontraindikací. Naopak glaukom, který pod kontrolou je, kontraindikací být nemusí.

Jediné, co je důležité, aby po operaci měl pacient zprávu, ve které je uvedeno, jak má aktuálně tlustou rohovku, resp. kolik je třeba k jeho naměřenému nitroočnímu tlaku připočíst, aby nebyly hodnoty zkreslené tenčí rohovkou.

CELKOVÁ ONEMOCNĚNÍ

Z celkových onemocnění je třeba zmínit většinu autoimunitních, pokud jsou v aktivní fázi, tzv. relapsu a nejsou pod kontrolou. Protože mnoho z nich je určitým způsobem provázáno s očima. Naopak je-li pacient v dlouhodobé remisi, bez příznaků a očních nálezů, pak je možné o operaci uvažovat a přizpůsobit situaci předoperační přípravu i pooperační sledování a terapii.

Stejně je tomu u těžkých atopických a alergických projevů, závažných psychiatrických onemocnění, včetně těžkých forem depresí a úzkostí a užívání některých specifických skupin léků. Vše musí být nejprve zaléčeno a pod kontrolou.

TĚHOTENSTVÍ A KOJENÍ

Relativní kontraindikací je těhotenství a kojení. A to především z toho důvodu, že hormonální změny mohou dočasně ovlivnit tloušťku a zakřivení rohovky a tím zkreslit skutečnou velikost vady. Na druhou stranu, pokud žena kojí 1x denně a vada je stejná jako před těhotenstvím, nemusí to být důvod operaci odkládat.

NEADEKVÁTNÍ OČEKÁVÁNÍ

Na závěr je třeba zmínit, že na operaci by neměl jít ten, kdo má zcela neadekvátní očekávání.

Přestože značné procento lidí vidí po operaci lépe, než kdy vidělo s brýlemi, tak oči každého z nás mají své limity a kapacitu, jaký nejmenší řádek jsou schopny vidět. Takže očekávat, že uvidíte po operaci ne za jeden, ale za dva rohy, přečtete řádek, který jste nikdy neviděli, není úplně adekvátní a pak je třeba zvážit, jestli je laserové korekce to správné řešení.

ODMÍTNUTÍ JE PROJEVEM PROFESIONALITY

Pokud by vám na klinice řekli, že nejste vhodní k laserové operaci, zkuste se na to podívat jako na ne tak úplně špatnou zprávu. Protože to svědčí o profesionalitě pracoviště a lékařů, pro které je bezpečnost vašich očí na prvním místě. Navíc v drtivě většině případů vám mohou nabídnout stejně efektivní, bezpečnou a nenáročnou operaci, která bude pro vaše oči vhodnější než laserový zákrok.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
www.guidelinecentral.com/guideline/2342187/#section-anchor-2342213
www.fda.gov/medical-devices/lasik/when-lasik-not-me
Ilustrace: Carl Zeiss

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace Presbyond Oční vady

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

23 pilotů první třídy řešilo presbyopii speciální laserovou operací Presbyond. Jak dopadli?

Piloti první třídy musejí dobře zvažovat, jak vyřešit presbyopii, aby mohli stále zůstat ve vzduchu. Testy zraku jsou u nich jedny z nejpřísnějších a riskují, že přijdou o zdravotní certifikaci, pokud je po operaci opět nesplní.

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?