Pan primář přiblížil v rozhovoru například to, jak vypadá současná oftalmologie a jak vlastně funguje moderní oční lékařství.
„Nejvíce chirurgických zákroků dnes představují operace katarakty, velmi oblíbené jsou refrakční zákroky odstraňující krátkozrakost či dalekozrakost, neméně náročné jsou operace šilhání (strabismu); osobně se věnuji problematice sklivce a sítnice, operujeme například odchlípení sítnice, komplikace cukrovky, sklivcové zákaly i onemocnění žluté skvrny,“ uvedl v rozhovoru primář Ivan Fišer.
Posluchače Mikrofóra dále upozornil, že oční chirurgie doznala za 30 let zcela revoluční proměnu – to, co dnes operujeme 10 – 20 minut, dříve trvalo i několik hodin.
„Průběh operací je dnes zcela jiný než před lety; kromě operačního mikroskopu využíváme i 3D zobrazení, takže operaci lze s pomocí polarizačních brýlí dobře sledovat na speciální velké obrazovce,“ upřesnil primář Ivan Fišer. Tématem rozhovoru byly také různé oční vady, možnosti jejich léčby, ale také proč je dnes tolik krátkozrakých lidí, zejména u mladé generace.
Primář Fišer seznámil během vysílání posluchače i s tím, že existují moderní léčebné metody (jako třeba laserové operace nebo výměna nitroočních čoček), umožňující dosáhnout prakticky v jakémkoli věku téměř dokonalého zraku. Celý rozhovor s panem primářem si můžete poslechnout ZDE.