Oční jóga a zrak. Fakta, mýty a skutečné účinky. - Síť očních klinik Lexum

Oční jóga a zrak. Fakta, mýty a skutečné účinky.

Oční jóga slibuje pomoc se širokou škálou problémů od digitální únavy očí přes snížení počtu dioptrií až po odstranění vážnějších očních chorob. Podle skeptiků ale účinnost těchto cviků není dostatečně prokázána.

Digitální zraková zátěž spojená se současnými technologiemi a popularizace alternativních léčebných přístupů vůbec, přitahují mnoho pozornosti a zájmu i k oční józe.

Obsah článku

  • Co je oční jóga a jak se cvičí
  • Předpokládané účinky cvičení
  • Jaké objektivně měřitelné parametry se zlepšují
  • Subjektivní hodnocení účastníků studií
  • Limity odborných studií
  • Reálná očekávání a proč to někomu „(ne)funguje“
  • Lze oční jógu doporučit?

Může aktivní cvičení opravdu zlepšit zrak, nahradit brýle nebo dokonce odstranit šedý zákal? Co říkají výsledky vědeckých studií o skutečných účincích?

Co je oční jóga?

Historie oční jógy je spjata s dlouhou tradicí jógy jakožto starobylého indického systému duchovních a tělesných praktik. Konkrétní oční cviky se začaly v jógových textech objevovat zhruba před 500 lety, například v díle Hatha Yoga Pradipika. Širší popularitu na Západě získala oční jóga ve 20. století, kdy americký lékař William H. Bates vyvinul vlastní metodu očních cviků inspirovanou mimo jiné jógou.

Oční jóga zahrnuje několik typů cviků:

  • pohyby očí do stran, nahoru a dolů, rotace očí
  • zaměřování pohledu na blízké a vzdálené body
  • speciální techniky jako rychlé mrkání, „palming“ (zahřívání zavřených očí dlaněmi) nebo „trátaka“ (zírání na plamínek svíčky)
  • masáže a aktivaci akupresurních bodů kolem očí
  • dechová cvičení a celková relaxace

Uvedené techniky mají zlepšovat prokrvení a výživu očních tkání, stimulovat produkci slz, posilovat oční svaly, zvyšovat flexibilitu nitrooční čočky.

Cvičení oční jógy by se měla provádět pravidelně, ideálně každý den po dobu alespoň 10-15 minut.

Začíná se opatrně a postupně se zvyšuje délka a intenzita. Důležité je vyvarovat se přílišné námahy a bolesti. Oční jóga má účinkovat pozvolna a dlouhodobě, nelze očekávat zázračné výsledky ze dne na den.

Účinky oční jógy – fakta & mýty

Dostupné odborné texty a studie o účincích oční jógy naznačují určité přínosy pro zrak, ale je třeba i na ně pohlížet s patřičným odstupem a kriticky. Publikovaných studií není mnoho a mají různé slabiny.

Mezi hlavní limity odborných prací patří:

  • malý počet účastníků
  • chybějící dlouhodobé sledování
  • nedostatečná standardizace cviků i měřených parametrů
  • většina studií hodnotí jen subjektivní symptomy, ale chybí citlivější objektivní měření
  • schází vhodné kontrolní skupiny, které by umožnily odlišit specifický efekt oční jógy od placebo efektu

I přes tato omezení však výsledky poskytují určité důkazy o pozitivním vlivu oční jógy alespoň na zrakovou pohodu a zmírnění obtíží z digitální zátěže.

Jak hodnotí výsledky očních cvičení účastníci studií

Pokud jde o subjektivní hodnocení účastníků zahrnutých do testování účinků oční jógy, studie uvádějí tyto závěry:

  • zlepšení souhry obou očí a zrakových funkcí spojených se zaostřováním na blízké předměty (akomodací a vergencí – stáčením očí dovnitř při pohledu na blízko)
  • mírné zlepšení zrakové ostrosti, kontrastní citlivosti a kvality vidění
  • snížení únavy očí a zrakového diskomfortu
  • efekt se prohlubuje s časem (studie trvaly 2-8 týdnů)

Jaké měřitelné parametry se cvičením oční jógy zlepšují?

Z hlediska objektivně měřitelných výsledků studie uvádějí následující data:

  • mírný nárůst zrakové ostrosti (maximálně o 1 řádek optotypu, případně o cca 2 % po velmi krátkém cvičení)
  • mírný pokles nitroočního tlaku po 60 dnech cvičení u zdravých jedinců (z 13,86 ± 2,85 mmHg na 13,02 ± 2,82 mmHg)
  • změny v předním segmentu oka (zvětšení úhlu přední komory)
  • minimální nárůst průměrné tloušťky nejostřejšího místa vidění na sítnici (tzv. makuly –  z 274,41 ± 10,89 μm na 275,40 ± 10,85 μm)
  • některé efekty jsou sice statisticky platné, ale klinicky spíše málo významné
  • některé studie měřitelné změny vůbec neprokázaly

Studie se shodují, že cvičení oční jógy subjektivně zlepšuje některé zrakové funkce a snižují únavu očí a příbuzné symptomy. Ačkoliv subjektivní zlepšení udávané pacienty jsou často výraznější, objektivně měřitelné účinky na zrakové funkce a oční struktury jsou pouze malé a ne vždy konzistentní. Je třeba větších a důkladnějších studií k průkazu klinické efektivity.

Proč oční jóga někomu (ne)„funguje“?

Když se podíváme na nejčastěji prokazované účinky oční jógy, jako je zmírnění únavy a napětí očí, zlepšení zrakové pohody a mírné zvýšení zrakové ostrosti, lze je vysvětlit několika fyziologickými mechanismy, na které jednotlivé techniky cílí:

  • Cviky zahrnující mrkání, masáže víček a pohyby očí zlepšují prokrvení očních tkání a svalů. Tím se zvyšuje přísun živin a kyslíku a urychluje se odplavování metabolitů. Oči jsou méně unavené a pracují efektivněji.

  • Intenzivní mrkání a masáže víček navíc podporují tvorbu a rovnoměrné rozložení slzného filmu na povrchu oka. To zmírňuje pocity suchosti, pálení a řezání a zlepšuje optické vlastnosti rohovky. Slzný film je zásadní pro zrakovou ostrost a pohodu.
  • Konkrétní cviky na pohyby očí posilují okohybné svaly a zvyšují jejich flexibilitu. To může vést k menší únavě při sledování objektů a lepší koordinaci očí.

  • Techniky zaměřené na přeostřování z blízkých na vzdálené objekty procvičují schopnost čočky měnit zakřivení (akomodaci). Mohou tak posilovat akomodační reflex a dočasně ulevovat od jeho přetížení při nízkých stupních dalekozrakosti nebo presbyopie (vetchozrakosti). Míra zlepšení je ovšem závislá na věku a stupni vady a není prokázáno, že by bylo možné tyto vady cvičením odstranit.

  • Kombinace přímých účinků na oko a celkové relaxace organismu může zlepšit mikrocirkulaci v cévách vyživujících zrakový systém. Tím se zlepšuje metabolismus sítnice, zrakového nervu a mozkových center. Výsledkem je výkonnější zpracování zrakových informací a menší unavitelnost.

Velmi podstatným faktorem je celkové zklidnění a uvolnění při provádění cviků. Hluboké dýchání a zavření očí navozuje relaxační reakci a snižuje mentální stres. Ten přispívá k očnímu napětí a zhoršuje příznaky digitálního přetížení a „počítačové únavy“.

Lze oční jógu doporučit?

Oční jóga tedy může být přínosným doplňkem ke klasické oční hygieně a úlevě od digitální zátěže. Rozhodně ale není samospasitelným řešením zrakových problémů a v případě obtíží je vždy nutné vyšetření a sledování očním lékařem. 

Hlavním přínosem cvičení je vytvoření vhodných podmínek pro optimální fungování zraku a oddálení přirozených degenerativních změn. Strukturální a refrakční vady ale cvičení přímo neovlivní nebo jen v malé míře. Subjektivní zlepšení zrakové pohody však rozhodně není zanedbatelné.

Praxe oční jógy vyžaduje motivaci, čas a dlouhodobou pravidelnost, neboť efekty se dostavují pozvolna. Ale bezesporu ji lze doporučit jako vhodný doplněk zdravého životního stylu, pokud vás její techniky a výsledky oslovují.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
A pilot study on Effects of Eye Yogic Exercises & alternative Therapies on Eyesight Improvement; Kailash Mehra et al., International Journal of Scientific and Research Publications, Volume 10, Issue 12, December 2020

Effect of Yoga Ocular Exercises on Eye Fatigue; Satish Kumar Gupta et al., International Journal of Yoga, Volume 13, Issue 1, January-April 2020

Effect of yoga on self-rated visual discomfort in computer users; Shirley Telles et al., Head & Face Medicine 2006, 2:46

Effects of Yogic Eye Exercises on Eye Fatigue; Roopa Desai et al., Journal of Dental Research and Review 2020;7:S69-71

Immediate effects of eye yogic exercises on morphoscopic visual acuity; Tommaso Bianchi et al., Yoga Mimamsa 2020;52:5-11

Effects of yogic eye exercises on eye fatigue in undergraduate nursing students; Sang-Dol Kim, Journal of Physical Therapy Science 2016;28:1813-1815

Immediate Effect of Yoga Exercises for Eyes on the Macular Thickness; Dimitrova Galina et al., International Journal of Yoga 2020;13:223-226

A clinical study on the effect of ocular exercise & yoga based therapy to improving eyesight of myopia patients: an experimental study; MD. Shahariar Kabir et al., Indian Journal of YOGA Exercise & Sport Science and Physical Education 2021;11(3):21-35

Zdroj obrázků: Canva

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Oční vady Další zajímavosti

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Oční jóga a zrak. Fakta, mýty a skutečné účinky.

Oční jóga a zrak. Fakta, mýty a skutečné účinky.

Oční jóga slibuje pomoc se širokou škálou očních problémů. Podle skeptiků ale účinky nejsou prokázané. Co říkají data i osobní zkušenosti?
Zvyknete si na multifokální brýle? Rozhoduje cena, přesnost měření nebo schopnosti vašich očí?

Zvyknete si na multifokální brýle? Rozhoduje cena, přesnost měření nebo schopnosti vašich očí?

Zvažujete multifokální brýle, ale máte obavy, zda si na ně zvyknete? Co má na průběh adaptace vliv, na co si dát pozor a kdo by měl raději zvážit jiné řešení?
Má smysl řešit tupozrakost u dospělých (amblyopie) oční operací?

Má smysl řešit tupozrakost u dospělých (amblyopie) oční operací?

Přestože stále přetrvává mýtus, že tupozrakost u dospělých se nedá zlepšit, vědecké poznatky a klinické zkušenosti tento závěr nepotvrzují.