Obzvlášť v této době je potřeba dodržovat tato hygienická pravidla:
- Čočky si nasazujte jen tehdy, když se cítíte být zdraví, nemáte zánět spojivek či jiný oční diskomfort.
- Nejprve otevřete pouzdro s kontaktními čočkami. Poté si pečlivě umyjte ruce mýdlem, případně i dezinfekcí, než se dotknete kontaktních čoček.
- Obzvlášť pečlivě si omyjte ruce před tím, než si čočky z očí vyndáváte.
Zeptali jsme se na názor odborníků, paní docentky MUDr. Zuzany Hlinomazové, Ph.D., lékařské ředitelky sítě očních klinik Lexum, a pana profesora RNDr. Omara Šerého, Ph.D., molekulárního biologa z Masarykovy univerzity v Brně.
Je bezpečné v době koronavirové pandemie nosit kontaktní čočky?
Doc. Hlinomazová: „Je, ale jen za splnění přísných hygienických doporučení. V této době se však přikláním raději k nošení brýlí. Brýle jsou v tomto směru ochrannou pomůckou, díky které si do oka nebudeme sahat, nebo rozhodně ne aspoň tak často. Pokud potřebujete nosit kontaktní čočky, pak je nutné velmi pečlivě umýt ruce mýdlem a vydezinfikovat je po otevření pouzdra. Teprve poté nasadit kontaktní čočku. Podobné to je s vyndáváním – po velmi pečlivém umytí rukou mýdlem kontaktní čočky vyndejte. Jednodenní kontaktní čočky vyhoďte, ty jsou ostatně pro toto pandemické období nejvhodnější Pokud používáte vícedenní, pečlivě dbejte na mechanickou očistu čočky opět čistými prsty. Vložte ji do správného roztoku, který je určený pro čištění a uchovávání kontaktních čoček. Důležité je také, aby neměl prošlou exspiraci. Každý den nalijte do pouzdra nový roztok a nezapomínejte také na očistu kontejnerů.“
Prof. Šerý: „Koronavirus (Sars-CoV-2) je obalený virus RNA velikosti přibližně 120 nm. Ke svému životu potřebuje hostitelskou buňku. Jsou pro něj dále důležité receptory ACE2, které se nachází různě v těle. Proto postihuje tento virus nejvíce plíce, dále srdce, ledviny a střevo. Jednoduše řečeno – virus se přes daný receptor naváže na hostitelskou buňku a využije její funkce k tomu, aby se v ní namnožil. Z vědecké literatury vyplývá, a těchto publikací zatím není dostatek, že se i v očních tkáních vyskytují receptory ACE2. Spojivka a celý povrch oka může být vstupní branou infekce přes slzné cesty a nosohltan směrem do plic.
Víme, že virus ve vzduchu vydrží několik hodin, na površích pak 72 hodin až devět dnů. Proto, když projdeme infikovaným prostředím (jakým je např. městská hromadná doprava, obchod se spoustou lidí apod.) bez ochrany očí, může se virus zachytit na oční spojivce. Cestou přes oplachovací schopnost slzného filmu se přes slzné kanálky může virus dostat do nosu, nosohltanu a následně až do plic. Díky brýlím si daleko méně často saháme do očí, rozhodně méně, než s nasazenými kontaktními čočkami a proto lze nošení brýlů v době pandemie přednostně doporučit.“