Laserové operace očí rozdíly - Lasik,SMILE, PRK - Síť očních klinik Lexum

LASIK, SMILE nebo PRK? Jak se liší různé laserové operace očí a metody, které používají?

Kolik ve skutečnosti existuje metod laserové operace očí a čím se reálně liší?

V oblasti laserové korekce zraku existují tři hlavní laserové techniky, které se navzdory rozmanitosti komerčních názvů odlišují základními principy a technologiemi, kterými ovlivňují struktury oční rohovky. V tomto video článku se podrobněji podíváme na každou z nich, abychom pochopili jejich specifika, výhody a potenciální rizika.

Obsah video článku:

  • Přehled hlavních laserových metod (PRK, LASIK, SMILE)
  • Rozdíly v průběhu operace
  • Znamená nejdražší automaticky nejlepší?

PŘEHLED HLAVNÍCH LASEROVÝCH METOD

Ačkoli trh nabízí různé komerční názvy a varianty ve snaze odlišit se od konkurence, v základu se setkáváme pouze se třemi hlavními technikami: PRK, LASIK a SMILE.

PRK (Photo Refractvie Keratectomy)

Nejstarší schválená laserová metoda, zavedená před více než 40 lety. PRK pracuje přímo na povrchu rohovky, nezasahuje do hlubších struktur rohovky a nezanechává po sobě žádné stopy. Její nevýhodou jsou omezenější dioptrické možnosti, pooperační bolestivost a pomalejší rehabilitace vidění.

Lasery jsou rychlejší, přesnější, mají sledovače pohybů oka ne ve 3D ani 4D rovinách, ale rovnou 7D. Pohybuje se vůbec oko v tolika směrech? Občas se zdá, že některá vylepšení jsou spíše jen „faceliftem“ a snahou se marketingově odlišit, než skutečnou změnou a novinkou.

LASIK (Laser In Situ Keratomileusis)

LASIK, schválený před více než 30 lety, je v současnosti stále nejrozšířenější metodou. Oblibu si získal velkou přesností, téměř okamžitou obnovou vidění po operaci a minimálním pooperačním nepohodlím. Moderní femto LASIK dnes probíhá za asistence dvou laserů, bez použití ostrých nástrojů. Femtosekundový laser vytvoří ochrannou lamelu (tzv. flap nebo „čepičku“), pod kterou pak probíhá přesná úprava zakřivení rohovky druhým laserem, excimerovým. Flap se následně přikládá zpět a obvykle do 24 hodin je povrch oka zahojený.

ReLEX SMILE (Refractive Lenticule Extraction / Small Incision Lenticule Extraction)

Nejnovější metoda představená v Evropě a Asii v roce 2011 a v USA schválená FDA v roce 2016. SMILE při korekci nepracuje s tradiční „ochrannou čepičkou“, tzv. flapem. Místo toho se přímo uvnitř rohovky vytváří malá čočka (lenticula) z hlubších vrstev rohovky, která se několikamilimetrovým okem vytáhne. Tím dochází ke zcela minimálnímu narušení povrchu oka. Tato metoda využívá výhradně femtosekundový laser, excimerový se neúčastní vůbec.

NEJDRAŽŠÍ = NEJLEPŠÍ?

Když jde o oči, tak si většina lidí chce dopřát to nejlepší a nejbezpečnější. Kliniky se předhánějí v nabízení technologií a všechny říkají, že mají tu nejlepší a nejmodernější. A výrobci laserové technologie přicházejí s novinkami  a vylepšeními.

Při rozhodování, jakou metodu zvolit, je samozřejmě na prvním místě klinický stav a zdraví očí. Ale součástí rozhodování by měly být i vaše individuální potřeby, životní styl a specifické očekávání od operace. Všechny metody jsou extrémně bezpečné a nabízejí vynikající výsledky. Současně mají své specifické výhody, stejně jako potenciální omezení. Pro více detailů si pusťte video v úvodu článku.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Zdroj obrázků: Carl Zeiss, Shutterstock

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

23 pilotů první třídy řešilo presbyopii speciální laserovou operací Presbyond. Jak dopadli?

Piloti první třídy musejí dobře zvažovat, jak vyřešit presbyopii, aby mohli stále zůstat ve vzduchu. Testy zraku jsou u nich jedny z nejpřísnějších a riskují, že přijdou o zdravotní certifikaci, pokud je po operaci opět nesplní.

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?