Jsem velmi spokojena s přístupem všech pracovníků oční kliniky Lexum, jak pracovnic na recepci, tak odborných zdravotnických pracovníků, včetně lékařek. […]
Suchá forma VPMD postihuje zhruba 90 % pacientů. U přibližně 10 % z nich dochází k výrazné ztrátě zraku. Tato forma makulární degenerace se projevuje zánikem světločivných a pigmentových buněk sítnice s následným vznikem výpadku v centru zorného pole. Typickým projevem je nahromadění patologických tělísek nazývaných „drúzy“ v hloubce sítnice. Sítnice se časem ztenčuje, odumírá a ztrácí svoji funkci. Zraková ostrost, a tím schopnost vidět detaily, se tak zhoršují pozvolna.
Vlhká forma VPMD postihuje přibližně 10 % pacientů, ale zhruba 90 % z nich bez léčby přijde o použitelný zrak. Při vlhké formě makulární degenerace dochází k abnormálnímu prorůstání nových cév do žluté skvrny (makuly). Cévy propouští tekutinu. Jejím hromaděním vzniká otok makuly a při závažnějším postižení může dojít ke krvácení. Degenerace způsobuje postupné zhoršování centrálního vidění. Žlutá skvrna je těžce narušena a zcela ztrácí svou funkci. Ke ztrátě zraku pak dochází rychle, obvykle během několika týdnů nebo měsíců.
Na našich očních klinikách nabízíme komplexní léčbu makulární degenerace hrazenou zdravotními pojišťovnami. U VPMD hraje velkou roli dědičnost, proto také provádíme u příbuzných pacientů s makulární degenerací genetické testy, které u nich určí pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění.