Multifokální nitrooční čočky vidění a rizika

Jak fungují multifokální nitrooční čočky a jaké mají (ne)výhody

Čím se odlišují různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat?

V tomto článku prozkoumáme, jak fungují různé typy multifokálních nitroočních čoček i jak se odlišují od multifokálních brýlí nebo čoček. Probereme, jaké vady zraku dokáží tyto čočky korigovat, objasníme, co od nich můžete očekávat a jaké kompromisy může jejich implantace přinést. Nakonec se dotkneme tématu výběru správné čočky a důležitosti realistických očekávání.

Obsah článku:

  • Jaké oční vady dokáží multifokální nitrooční čočky vyřešit
  • Rozdíly mezi multifokálními a monofokálními čočkami a brýlemi
  • Co multifokální čočky umí a co ne
  • Principy fungování multifokálních čoček
  • Kompromisy a kvalita vidění s multifokálními čočkami
  • Výběr správné multifokální čočky: očekávání vs. realita

JAKÉ OČNÍ VADY DOKÁŽÍ MULTIFOKÁLNÍ NITROOČNÍ ČOČKY VYŘEŠIT?

Umělé nitrooční čočky nahrazují v oku přirozenou oční čočku. Jsou biokompatibilní, to znamená, že vám vydrží celý život, a pro tělo jsou přirozené, nezpůsobují žádnou negativní reakci. Jsou také měkké a srolovatelné, a tím pádem je možné vložit do oka otvorem, který obvykle bývá menší než 2 milimetry. Zákrok je nenáročný, provádí se pouze v lokálním znecitlivění a obvykle netrvá déle než 15 minut.

Výměna naší přirozené čočky za umělou se provádí ze 2 důvodů:

1. při operaci šedého zákalu, kdy vlastní čočka je zakalená a je potřeba jí vyměnit za čočku umělou, čirou, aby se opět vrátila ostrost a kvalita vidění.

2. při řešení vetchozrakosti (presbyopie), kdy čočka v oku již není schopná plynule přeostřovat ze vzdálených předmětů na blízké a člověk je tak odkázán na několik párů brýlí.

Kromě šedého zákalu si nitrooční čočky dokáží poradit s téměř neomezeným počtem dioptrií krátkozrakosti, dalekozrakosti, vetchozrakosti (presbyopie) nebo astigmatismu.

ROZDÍLY MEZI MULTIFOKÁLNÍMI, MONOFOKÁLNÍMI ČOČKAMI A BRÝLEMI

Multi = více, fokální = ohniskové“ čočky umožňují vidění na více vzdáleností, což v praxi znamená, že umí „zaostřit“ na objekty v různých vzdálenostech bez potřeby brýlí nebo kontaktních čoček. Na rozdíl od nich „mono = jedno, fokální = ohniskové“ čočky nabízejí jasný obraz pouze na jednu specifickou vzdálenost. Obvykle do dálky, zatímco pro čtení nebo práci na PC jsou potřebné brýle.

Multifokální nitrooční čočky, které se implantují do oka, mohou být alternativou k multifokálním brýlím či čočkám.

Pokud nemáte dobrou zkušenost s multifokálními brýlemi, tak si to určitě nespojujte s multifokálními nitroočním čočkami, tam tyto potíže se nevyskytují.

Nitrooční čočky fungují na úplně jiném fyzikálně optickém principu a jsou nezávislé na poloze hlavy, nezkreslují vidění v periferii, nezpůsobují závratě či motání hlavy. Pokud by vás toto téma zajímalo více, určitě vás zaujme článek „Multifokální brýle versus multifokální nitrooční čočky“.

CO MULTIFOKÁLNÍ ČOČKY UMÍ A CO NE

Je však důležité si uvědomit, že multifokální čočky nemohou plně nahradit přirozenou schopnost oka zaostřovat na různé vzdálenosti, známou jako akomodace. S věkem ztrácíme tuto schopnost, a tak multifokální čočky pomáhají tuto funkci nahradit, avšak nemohou vrátit zrak jako ve dvaceti letech. Například nemohou zcela plynule zaostřovat mezi různými body v blízké vzdálenosti, jako to dokáže mladé oko.

PRINCIPY FUNGOVÁNÍ MULTIFOKÁLNÍCH ČOČEK

Multifokální čočky jsou navrženy tak, aby umožnily ostré vidění na různé vzdálenosti. V praxi je vidění na dálku, blízko a střední vzdálenost specifické pro různé každodenní činnosti.

NA CO VŠECHNO POTŘEBUJETE VIDĚT

Vidění „na dálku“ se týká věcí, které jsou vzdálenější než přibližně dva metry, jako je řízení auta nebo sledování televize. Vidění „na střední vzdálenost“ se vztahuje na věci v dosahu ruky až metr od vás, což je užitečné při práci na počítači nebo při vaření. „Vidění na blízko“ je důležité pro činnosti ve vzdálenosti okolo čtyřiceti centimetrů, jako je čtení knih nebo používání mobilních telefonů. To lze dále rozdělit na „sociální neboli funkční“ vidění pro čtení menu nebo novin s větším textem, a „detailní“ vidění pro práci s drobným textem.

DIFRAKČNÍ MULTIFOKÁLNÍ VERSUS EDoF MONOFOKÁLNÍ ČOČKY

Multifokální čočky využívají pokročilé optické principy integrované do struktury čočky. Jedním principem je difrakce (jev, při kterém se vlnění – například světlo, ohýbá okolo překážek), která rozdělí světlo do několika svazků a zaměří do několika ohniskových bodů, čímž umožňují vidění na různé vzdálenosti – blízko, střední vzdálenost a dálku. Do skupiny difrakčních čoček patří všechny čočky trifokální a některé EDoF MULTI – fokální čočky.

Enhanced Depth of Focus (EDoF) MONO – fokální nitrooční čočky jsou navrženy s unikátním tvarem a optickými vlastnostmi, které mění geometrii centrální optické oblasti a modulují tak světlo, jež prochází čočkou. To vytváří obraz s rozšířenou hloubkou ostrosti, umožňující pacientům vidět ostřeji na širší rozsah vzdáleností. Tento efekt je dosažen bez rozdělování světla do několika ohnisek, což je typické pro difrakční multifokální čočky.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů čoček

Výhody difrakční čočky:trifokální čočky umožňují absolutní nezávislost na brýlích, vidění na všechny vzdálenosti včetně čtení velmi drobného textu.

Nevýhody difrakční čočky:kvůli difrakčním efektům spojených s rozptylem světla může docházet k haló efektům nebo tříštění kolem zdrojů světla a k mírnému snížení kontrastní citlivosti. Což znamená, že někteří pacienti mohou mít problémy s viděním zvláště za tmy nebo za šera.

Mozek má ovšem schopnost přizpůsobit se těmto fenoménům procesem známým jako neuroadaptace, která obvykle trvá několik týdnů až měsíců po operaci.

Tato schopnost adaptace je však velmi individuální a přestože se většina pacientů těchto efektů naučí nevnímat jako rušivé, zhruba 10 % lidí může tyto fenomény pociťovat i po roce jako problematické.

Výhody monofokální EDoF čočky:plynulejší přechody mezi viděním na různé vzdálenosti, což může vytvářet pocit přirozenějšího vidění. EDoF monofokální čočky obvykle nabízí lepší kontrastní citlivost a méně vedlejších světelných jevů které jsou spojené s difrakčním principem čoček. To je přínosné zejména při špatných světelných podmínkách a nočním vidění.

Neýhody monofokální EDoF čočky:pacienti mohou potřebovat brýle pro činnosti vyžadující detailní vidění na velmi blízkou vzdálenost, například při čtení drobného textu. Ačkoli jsou vedlejší efekty méně výrazné, někteří pacienti mohou stále zaznamenávat lehké rozptýlení světla nebo jiné optické jevy. Nicméně podle výsledků studií jsou tyto efekty srovnatelné s obyčejnou monofokální čočkou.

KROKY DŮLEŽITÉ PRO SPRÁVNÝ VÝBĚR MULTIFOKÁLNÍ ČOČKY

Výběr multifokální čočky je zásadní krok, který ovlivňují nejen výsledky vyšetření stavu vašich očí, ale i vaše osobní očekávání a nároky na vidění, které máte. Detailní předoperační vyšetření včetně testů, které pomohou porozumět vašemu životnímu stylu a potřebám na zrak jsou pro výsledek operace zásadní.

Je důležité, aby s vámi lékař vedl otevřený dialog o možnostech a omezeních různých typů čoček, včetně jejich benefitů a potenciálních nežádoucích efektů.

Na trhu dnes existuje mnoho typů čoček a jedna velikost rozhodně nevyhovuje všem.

Na závěr je dobré si uvědomit, že refrakční zákroky jsou dobrovolné a není nutné je podstupovat, pokud se vaše představy nepotkávají s tím, co mohou multifokální nitrooční čočky nabídnout. I když je riziko spojené s implantací nitroočních čoček extrémně malé, je třeba mít na paměti, že každý člověk je unikátní a může na stejný zákrok reagovat odlišně.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Zdroje obrázků: Carl Zeiss, Shutterstock

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Nitrooční čočky Operace šedého zákalu

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Léčba presbyopie pomocí nové EDoF nitrooční čočky Tecnis PureSee. Stojí za pozornost?

Pokud zvažujete léčbu presbyopie nebo šedého zákalu, máte hned několik možností, jak potíže s viděním na blízko řešit. Co slibuje nový přírůstek do rodiny multifokálních čoček?

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?