Operace šedého zákalu laserem?
Jaké (ne)výhody přináší moderní metoda operace šedého zákalu laserem a má smysl si za ni připlatit?
Možná vás to překvapí, ale laserová operace šedého zákalu vůbec neznamená, že je celá operace prováděna laserem, jak se mnozí domnívají. A také není pravda, že to automaticky znamená nižší riziko komplikací a lepší výsledek…..
Obsah video článku:
- Mylné představy o laserové operaci šedého zákalu
- Role laseru běhěm zákroku
- Vědecké důkazy a srovnání s manuální operací
- Kdy zvažovat laserovou operaci
- Co nejvíce ovlivňuje výsledek operace
PROČ SE OPERACE ŠEDÉHO ZÁKALU NEMUSÍTE BÁT
Není třeba se operace šedého zákalu obávat. Jedná se o jednu z nejčastějších a zároveň nejúspěšnějších operací prováděných na lidském těle. V naší zemi se každoročně provede okolo 150 000 těchto operací. Zákrok probíhá ambulantně, je zcela bezbolestný díky lokálnímu znecitlivění kapkami a obejde se bez nutnosti použití injekcí či stehů. Doba operace se obvykle pohybuje okolo 15 minut.
ROLE LASERU V OPERACI
Je důležité si uvědomit, že laser provádí pouze část operace. Jeho úloha se omezuje na tři klíčové kroky: vytvoření vstupu do oka, otevření pouzdra čočky a „rozmělnění“ jádra čočky. Zbytek operace, včetně aplikace ochranného gelu do oka, odsátí rozmělněné čočky a vložení nové umělé nitrooční čočky, probíhá standardním, tedy manuálním způsobem.
VĚDECKÉ POZADÍ: CO ŘÍKAJÍ DATA?
V roce 2020 byla publikována rozsáhlá meta-analýza, která zahrnovala 73 studií z celého světa a poskytla jasný přehled o reálných benefitech laserem asistované operace šedého zákalu. Tato studie zahrnula v každé skupině více než 12 500 očí, přičemž byly zahrnuty jak prospektivní randomizované, tak i retrospektivní studie. Tím se snížilo riziko ovlivnění výsledků i odlišná míra zkušeností operatérů.
SROVNÁNÍ PRŮBĚHU TRADIČNÍ A LASEROVÉ OPERACE
Co se týče rozdílů v průběhu samotné operace, vstup do oka za asistence laseru je přesnější a šetrnější pro tkáň rohovky. Otvor do pouzdra čočky vytvořený laserem je také přesnější a kulatější, než když se vytváří manuálně.
KOMPLIKACE A KVALITA VIDĚNÍ
Jak během operace, tak i po ní jsou komplikace srovnatelné u obou metod. Stejně tak kvalita vidění po operaci je srovnatelná u obou metod, což znamená, že neexistuje významný rozdíl v dioptrické přesnosti ani v dlouhodobých výsledcích.
Obě metody, manuální i laserová, jsou dnes považovány za efektivní a bezpečné. Rozhodnutí mezi nimi by mělo být založeno na individuálních potřebách pacienta a doporučení odborníka.
KDY ZVÁŽIT LASEROVOU OPERACI
Laserová operace může být vhodná při určitých onemocněních rohovky nebo při výběru speciálních čoček, jako jsou multifokální čočky. Důležitým faktorem je však vždy zkušenost a dovednost operatéra. Tu nenahradí žádný přístroj. Navíc laserem asistovaná operace šedého zákalu vyžaduje zručnost operatéra v této oblasti, jinak může přinést své specifické komplikace.
Comparison of femtosecond laser – assisted cataract surgery and conventional cataract surgery: a meta-analysis and systematic review. Kolb Carolin M.; Shajari, Mehdi MD; Mathys, Lisa; Herrmann, Eva PhD; Petermann, Kerstin MSc; Mayer, Wolfgang J. MD, PhD, FEBO; Priglinger, Siegfried MD, PhD, FEBO; Kohnen, Thomas MD, PhD, FEBO, Journal of Cataract and Refractive Surgery. 46:p 1075-1085, August 2020.
Zdroj obrázků: Carl Zeiss
Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.