Jak číst předpis na brýle. Co znamenají dioptrie, cylindry a osa?

Jak číst předpis na brýle. Co znamenají dioptrie, cylindry a další údaje?

Nevíte si rady s předpisem na brýle? Vysvětlíme Vám, co znamenají jednotlivé údaje jako dioptrie, cylindr, osa a adice a na co si dát při výběru brýlí pozor.

Pokud nosíte brýle, jistě jste se už setkali s předpisem od očního lékaře nebo optometristy. Ale víte, co všechno se v něm skrývá? Pojďme se podívat, jak se v takovém předpisu vyznat a na co si dát pozor při výběru brýlí.

Obsah článku:

  • Proč je dobré znát svůj předpis na brýle
  • Co všechno v předpisu najdete a co jednotlivé údaje znamenají
  • Jak správně vybrat brýle podle předpisu
  • Co očekávat od nových brýlí a jak si na ně zvyknout
  • Proč se může předpis mírně lišit i bez zhoršení zraku
  • Na co si dát pozor a kdy se poradit s odborníkem

Proč je dobré rozumět svému předpisu na brýle

Předpis na brýle je v podstatě návodem, jak mají být brýle vyrobeny, aby co nejlépe korigovaly Vaši oční vadu. Pokud mu rozumíte, budete mít jednak přehled o vývoji Vaší vady a také lepší představu, co od brýlí očekávat a na co se zaměřit při jejich výběru. Je dobré mít na paměti, že hodnoty na předpisu nemusí nutně odpovídat velikosti Vaší dioptrické vady. Ne vždy je kvůli zrakovému komfortu při nošení brýlí možné dát do brýlí plnou korekci.

Správně zvolené brýle, které sedí jak po stránce dioptrické korekce, tak tvarem a velikostí, mohou významně zlepšit váš zrakový komfort a kvalitu vidění. Naopak nevhodné brýle nebo jejich zhotovení mohou způsobovat řadu problémů od bolesti hlavy a očí až po rozmazané vidění.

Co všechno v předpisu na brýle najdeme

Typický předpis na brýle obsahuje hodnoty pro pravé (OD) a levé (OS) oko. U každého oka bývají uvedeny následující parametry:

Sférická dioptrie (SPH)

  • udává, jak moc je oko krátkozraké (mínusové hodnoty) nebo dalekozraké (plusové hodnoty). Čím vyšší číslo, tím větší je vada a silnější korekce je potřeba.

Cylindrická dioptrie (CYL)

  • pokud je uvedena, znamená to, že oko má astigmatismus (tj. nepravidelné zakřivení rohovky, méně často nitrooční čočky). Hodnota cylindru udává, o kolik je třeba zakřivení korigovat. Cylindrické dioptrie mají odlišný korekční účinek než dioptrie sférické a nejsou zaměnitelné.

Osa cylindru (AX)

  • udává sklon cylindrické korekce ve stupních (0-180°). Tedy v jaké ose je potřeba zakřivení změnit. Tento údaj je důležitý také pro správné zabroušení skla do brýlí a následnou polohu před okem. Nejčastější jsou hodnoty okolo 180°, případně 90°. Nicméně žádná hodnota není více nebo méně závažná.

Mnoho lidí se domnívá, že astigmatismus je komplikovaná a možná i nebezpečná vada. A není divu, protože informace na internetu k tomuto mýtu přispívají. Vše, co potřebujete vědět o astigmatismu, včetně jeho možných rizik, proto najdete v článku „Astigmatismus pravda a mýty.“

Adice (ADD)

  • je dodatečná korekce na blízko, která se přidává ke korekci do dálky. Bývá stejná pro obě oči. Potřeba adice se objevuje obvykle po 40. roce věku, kdy začíná ochabovat schopnost zaostřování na blízko (vetchozrakost neboli presbyopie). Tzv. přídavek na čtení má vždy plusovou hodnotu a přičítá se k dioptriím na dálku.

V praxi to znamená, že pokud již na dálku máte dalekozrakost (plusové dioptrie), budou Vaše brýle na čtení ještě silnější. U krátkozrakých (mínusové dioptrie) plusový přídavek naopak bude snižovat výslednou korekci na čtení.

Např. krátkozrakost do dálky – 4,0 s adicí na blízko + 2,0  = brýle na čtení – 2,0 dioptrie. Naopak dalekozrakost do dálky + 2,0 s adicí na blízko + 2,0 = brýle na čtení + 4,0 dioptrie.

Pupilární distance (PD)

  • udává vzdálenost mezi středy zornic v milimetrech. Je důležitá pro správné umístění optického středu brýlových čoček před oči. Pokud není správně změřená nebo brýlové čočky nejsou dobře vycentrované, může to být zdrojem nepříjemných potíží při nošení brýlí.

Někdy se v předpisu objevují i další údaje jako prizma (korekce šilhání) nebo různé zkratky, ale ty už bývají méně časté.

Proč se může předpis mírně lišit i bez zhoršení zraku

Měření dioptrií do jisté míry závisí na podmínkách, za kterých je provedené a na spolupráci a soustředění klienta. Proto se může stát, že například při měření cylindrické korekce a osy cylindru, během opakovaných měřeních téhož klienta nedostaneme pokaždé zcela shodné hodnoty. Nemusí to ale hned znamenat, že se zrak zhoršil. Pokud jsou rozdíly v předpisu malé, je vždy na posouzení odborníka, zda je změna natolik podstatná, aby bylo skutečně třeba pořizovat nové brýle. Možná máte i sami zkušenost, že měření probíhalo u dvou odborníků odlišně. Toto jsou nejčastější důvody, které mohou vést k chybám a odlišným výsledkům.

Jak správně vybrat brýle

S předpisem v ruce můžete vyrazit vybírat brýle, ale i tak je dobré mít na paměti několik věcí:

  • Vždy si brýle pečlivě vyzkoušejte a nechte zkontrolovat od odborníka, jak sedí na obličeji. I při stejném předpisu může být potřeba brýle upravit, aby seděly ideálně.
  • Dejte si pozor na příliš malé nebo velké brýle. Obruby by měly kopírovat linii obočí a být symetricky usazené na nose. Nedoléhající nebo křivě nasazené brýle mohou zhoršovat vidění i při správné dioptrické korekci.
  • Pozornost věnujte i materiálu a tloušťce brýlových čoček. U vyšších dioptrických hodnot je vhodné zvolit odlehčené materiály (např. plast s vysokým indexem lomu), aby brýle nebyly zbytečně těžké.

Pokud potřebujete různou korekci na dálku a na blízko, zvažte použití multifokálních (více ohniskových) skel. Jejich výběr ale vždy dobře konzultujte s odborníkem. Multifokální brýle mají svá úskalí a kompromisy, které nemusejí vyhovovat všem a jejich pořizovací cena jde do desetitisíců. Pokud se pro ně rozhodnete, raději zapomeňte na úzké a malé obruby – více ohniskové sklo potřebuje pro svou správnou funkci dostatečně velký rámeček.

Co očekávat od nových brýlí

I když nové brýle přesně odpovídají Vašemu předpisu, přechod na ně nemusí být vždy úplně snadný. Zejména, pokud jste dostali do brýlí poprvé cylindrickou korekci kvůli astigmatismu anebo se její hodnota změnila.

Oči i mozek si potřebují na novou korekci chvíli zvykat, zvláště pokud se hodnoty v předpisu výrazněji změnily.

Během prvních dnů nebo týdnů se může stát, že vidění bude neostré, zkreslené, oči se budou rychleji unavovat nebo vás rozbolí hlava. Většinou jde o přechodný stav a obtíže samy odezní. Pokud by však potíže přetrvávaly déle nebo byly velmi výrazné, je na místě situaci znovu zkonzultovat s očním lékařem, optometristou nebo optikem. Možná bude potřeba brýle mírně upravit nebo zkontrolovat, zda skutečně ve všech parametrech odpovídají předpisu.

Závěrem

I když na první pohled může předpis na brýle vypadat složitě, ve skutečnosti se v něm zorientovat není tak těžké. Pokud víte, co jednotlivé hodnoty znamenají, budete mít lepší představu, jak by vaše nové brýle měly vypadat a fungovat. Navíc získáváte hodnotnou informaci o Vaší dioptrické vadě a jejím vývoji.

Nezapomeňte, že i když jsou pro mnohé brýle módním doplňkem, jsou především pomocníkem pro lepší vidění. Čím lépe sedí na obličeji a odpovídají Vašim potřebám, tím lépe Vám budou sloužit. Věnujte proto jejich výběru patřičnou pozornost a nebojte se v optice ptát. I na to, jaké úpravy brýlových čoček Vám optik nabízí a zdali jsou nutné. Když budete mít pochybnosti, nechte si oči přeměřit klidně i na jiném pracovišti. Vaše oči Vám jistě poděkují.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Zdroj ilustrací: Canva

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Oční vady Další zajímavosti

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Jak číst předpis na brýle. Co znamenají dioptrie, cylindry a další údaje?

Nevíte si rady s předpisem na brýle? Vysvětlíme Vám, co znamenají jednotlivé údaje jako dioptrie, cylindr, osa a adice a na co si dát při výběru brýlí pozor.

5 mýtů o krátkozrakosti (myopie), které věda vyvrátila a přesto přetrvávají

Mezi laickou i odbornou veřejností kolují různá tvrzení týkající se krátkozrakosti (myopie). V dospělosti se nezhoršuje, slabší brýle jsou lepší a jiné. Studie je ovšem úspěšně zpochybňují.

Laserová operace očí po padesátce? Jste vhodný kandidát na laserovou korekci metodou PRESBYOND?

Laserová operace očí po padesátce, natož po čtyřicítce, opravdu není žádné tabu a nebylo ani dříve. Proč se říká něco jiného a kde je pravda?