Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 5. díl
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka!
Myslíte si, anebo vám to někdo říká, že máte pro operaci příliš málo dioptrií? A že je laserová operace očí riziko a zbytečný zásah? Přeci jen, jde o zrak, tak je lepší neriskovat… To přeci dává smysl. Anebo ne?
Obsah video článku:
- Předsudky o malém počtu dioptrií
- Význam osobních potřeb a životního stylu při rozhodování
- Vliv malých vad na život a proč za šera vidíme hůř
- Rizika laserové operace vs. kontaktní čočky
- Význam kvalitního předoperačního vyšetření
JE JEDNA DIOPTRIE MÁLO A NEBO UŽ DOST?
Určitě to není otázka technická, že by nějaký počet dioptrií nebylo možné dobře a bezpečně odstranit. Lasery si hravě poradí klidně i jen se čtvrt dioptrií. Takže otázka, kolik dioptrií je málo a kolik už je dost, je čistě jen na vás, na vašem subjektivním posouzení.
Tedy, jestli vás třeba i jen 0,5 nebo 1 dioptrie zásadně omezují ve vašem životním stylu, potřebách a aktivitách. To, co je pro někoho tzv. v pohodě a vůbec by ho nenapadlo nosit brýle nebo dokonce kontaktní čočky, může pro jiného být problém, který řeší.
Například, když je někdo třeba velký sportovec a provozuje sporty, při kterých je nutné mít dokonale ostrý zrak, dobrou prostorovou orientaci, rychlou a přesnou reakci, může být i drobná vada na překážku. Stejně tak třeba pro profesionální řidiče, zvláště když často řídí za šera či za tmy, může být i malá vada problém.
PROČ ZA ŠERA VIDÍME HŮŘ?
Protože za zhoršených světelných podmínek dochází přirozeně k rozšíření zorniček, čímž do oka začnou vstupovat paprsky světla, které jsou normálně úzkou zorničkou odcloněny. Což má za následek, že se vada o něco zvětší a působí podstatně větší obtíže než za denního světla. A pokud má někdo i za denního světla zorničky velké, tak pro něj i malá vada může být v noci velmi nepříjemná.
Takže:
DEJTE NA SVŮJ SUBJEKTIVNÍ POCIT, NIKDO JINÝ SE VAŠIMA OČIMA DÍVAT NEBUDE. Každý máme svůj životní styl a individuální nároky na kvalitu vidění, které souvisí s tím, jaké máme zaměstnání nebo jak trávíme volný čas.
REÁLNÁ RIZIKA LASEROVÉ OPERACE
Chápu, že někdo může namítat, že laserová operace je zásah do oka a má svoje rizika, a tak že je u malé vady lepší neriskovat. Zní to určitě smysluplně. Když se ovšem podíváme na data, tak studie opakovaně prokázaly, a poprvé dokonce před více než 20 lety, kdy byly laserové technologie na podstatně jiné úrovni, než jsou dnes, že dlouhodobé nošení kontaktních čoček s sebou přináší rizika, která jsou ve výsledku větší než rizika spojená s laserovými operacemi. A že by někdo vlivem laserové operace snad přišel o zrak, to není zdokumentováno vůbec. A to na celém světě proběhlo více než 40 milionů zákroků. Komplikace laserových operací očí jsou extrémně vzácné a jejich celkový výskyt je průměrně 0,1 až 0,5 % a obvykle nejsou závažné a jsou poměrně dobře řešitelné.
RIZIKA POŠKOZENÍ ZRAKU U KONTAKTNÍCH ČOČEK
Naproti tomu riziko vážného poškození zraku následkem zánětu rohovky při nošení kontaktních čoček je 14 % až 48 %, podle toho, jaký byl původce infekce. Šance, že budete mít zánět rohovky, je při desetiletém nošení čoček v režimu prodlouženého nošení 172 případů na 10 000 nositelů čoček za 1 rok.
Takže, pokud kvůli své oční vadě nosíte kontaktní čočky, pak obava o zrak není otázka, která by vás měla trápit.
ABY BYLA LASEROVÁ OPERACE BEZPEČNÁ
Nicméně pro absolutní bezpečnost laserových operací je zásadní kvalitní pracoviště, zkušený tým lékařů včetně operatéra, a především velmi podrobné předoperační vyšetření. Protože pokud k nějakým komplikacím u laserových operací dochází, tak je to nejčastěji proto, že se zákrok prováděl na oku, které pro něj nebylo vhodné.
Laser in situ keratomileusis versus long-term contact lens wear: Decision analysis. McGee Hall T. MD et al. Journal of Cataract & Refractive SurgeryJournal of Cataract and Refractive Surgery. 35:p 1860–1867, November 2009
Refractive surgery in the United States Army 2000–2003. Hammond MD et al. Ophthalmology. 2005;112:184-190
Incidence of contact-lens-associated microbial keratitis and its related morbidity. Cheng KH et al. Lancet. 1999; 354:181-185
Risk of LASIK surgery vs contact lenses [letter]. Mathers WD, Fraunfelder FW, Rich LF. Arch Ophthalmol. 2006; 124:1510-1511
CLEAR - Contact lens complications - Fiona Stapleton et al. Contact Lens and Anterior Eye 44 (2021) 330–367
Ilustrace: Unsplash, Shutterstock, Carl Zeiss
Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.