Je laserová operace očí riziko a zbytečný zásah?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 5. díl

Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka!

Myslíte si, anebo vám to někdo říká, že máte pro operaci příliš málo dioptrií? A že je laserová operace očí riziko a zbytečný zásah? Přeci jen, jde o zrak, tak je lepší neriskovat… To přeci dává smysl. Anebo ne?

Obsah video článku:

  • Předsudky o malém počtu dioptrií
  • Význam osobních potřeb a životního stylu při rozhodování
  • Vliv malých vad na život a proč za šera vidíme hůř
  • Rizika laserové operace vs. kontaktní čočky
  • Význam kvalitního předoperačního vyšetření

JE JEDNA DIOPTRIE MÁLO A NEBO UŽ DOST?

Určitě to není otázka technická, že by nějaký počet dioptrií nebylo možné dobře a bezpečně odstranit. Lasery si hravě poradí klidně i jen se čtvrt dioptrií. Takže otázka, kolik dioptrií je málo a kolik už je dost, je čistě jen na vás, na vašem subjektivním posouzení.

Tedy, jestli vás třeba i jen 0,5 nebo 1 dioptrie zásadně omezují ve vašem životním stylu, potřebách a aktivitách. To, co je pro někoho tzv. v pohodě a vůbec by ho nenapadlo nosit brýle nebo dokonce kontaktní čočky, může pro jiného být problém, který řeší.

Například, když je někdo třeba velký sportovec a provozuje sporty, při kterých je nutné mít dokonale ostrý zrak, dobrou prostorovou orientaci, rychlou a přesnou reakci, může být i drobná vada na překážku. Stejně tak třeba pro profesionální řidiče, zvláště když často řídí za šera či za tmy, může být i malá vada problém.

PROČ ZA ŠERA VIDÍME HŮŘ?

Protože za zhoršených světelných podmínek dochází přirozeně k rozšíření zorniček, čímž do oka začnou vstupovat paprsky světla, které jsou normálně úzkou zorničkou odcloněny. Což má za následek, že se vada o něco zvětší a působí podstatně větší obtíže než za denního světla. A pokud má někdo i za denního světla zorničky velké, tak pro něj i malá vada může být v noci velmi nepříjemná.

Takže:

DEJTE NA SVŮJ SUBJEKTIVNÍ POCIT, NIKDO JINÝ SE VAŠIMA OČIMA DÍVAT NEBUDE. Každý máme svůj životní styl a individuální nároky na kvalitu vidění, které souvisí s tím, jaké máme zaměstnání nebo jak trávíme volný čas.

REÁLNÁ RIZIKA LASEROVÉ OPERACE

Chápu, že někdo může namítat, že laserová operace je zásah do oka a má svoje rizika, a tak že je u malé vady lepší neriskovat. Zní to určitě smysluplně. Když se ovšem podíváme na data, tak studie opakovaně prokázaly, a poprvé dokonce před více než 20 lety, kdy byly laserové technologie na podstatně jiné úrovni, než jsou dnes, že dlouhodobé nošení kontaktních čoček s sebou přináší rizika, která jsou ve výsledku větší než rizika spojená s laserovými operacemi. A že by někdo vlivem laserové operace snad přišel o zrak, to není zdokumentováno vůbec. A to na celém světě proběhlo více než 40 milionů zákroků. Komplikace laserových operací očí jsou extrémně vzácné a jejich celkový výskyt je průměrně 0,1 až 0,5 % a obvykle nejsou závažné a jsou poměrně dobře řešitelné.

RIZIKA POŠKOZENÍ ZRAKU U KONTAKTNÍCH ČOČEK

Naproti tomu riziko vážného poškození zraku následkem zánětu rohovky při nošení kontaktních čoček je 14 % až 48 %, podle toho, jaký byl původce infekce. Šance, že budete mít zánět rohovky, je při desetiletém nošení čoček v režimu prodlouženého nošení 172 případů na 10 000 nositelů čoček za 1 rok.

Takže, pokud kvůli své oční vadě nosíte kontaktní čočky, pak obava o zrak není otázka, která by vás měla trápit.

ABY BYLA LASEROVÁ OPERACE BEZPEČNÁ

Nicméně pro absolutní bezpečnost laserových operací je zásadní kvalitní pracoviště, zkušený tým lékařů včetně operatéra, a především velmi podrobné předoperační vyšetření. Protože pokud k nějakým komplikacím u laserových operací dochází, tak je to nejčastěji proto, že se zákrok prováděl na oku, které pro něj nebylo vhodné.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Laser in situ keratomileusis versus long-term contact lens wear: Decision analysis. McGee Hall T. MD et al. Journal of Cataract & Refractive SurgeryJournal of Cataract and Refractive Surgery. 35:p 1860–1867, November 2009
Refractive surgery in the United States Army 2000–2003. Hammond MD et al. Ophthalmology. 2005;112:184-190
Incidence of contact-lens-associated microbial keratitis and its related morbidity. Cheng KH et al. Lancet. 1999; 354:181-185
Risk of LASIK surgery vs contact lenses [letter]. Mathers WD, Fraunfelder FW, Rich LF. Arch Ophthalmol. 2006; 124:1510-1511
CLEAR - Contact lens complications - Fiona Stapleton et al. Contact Lens and Anterior Eye 44 (2021) 330–367
Ilustrace: Unsplash, Shutterstock, Carl Zeiss

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace Kontaktní čočky

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

23 pilotů první třídy řešilo presbyopii speciální laserovou operací Presbyond. Jak dopadli?

Piloti první třídy musejí dobře zvažovat, jak vyřešit presbyopii, aby mohli stále zůstat ve vzduchu. Testy zraku jsou u nich jedny z nejpřísnějších a riskují, že přijdou o zdravotní certifikaci, pokud je po operaci opět nesplní.

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?