Kdo není vhodný pro implantaci multifokální (trifokální) nitrooční čočky?

Kdo není vhodný pro implantaci multifokální (trifokální) nitrooční čočky?

Technologické možnosti v oblasti multifokálních čoček se za posledních více než 10 let nesmírně vyvinuly a portfolio čoček je široké. Tím se posouvají i hranice možných kontraindikací pro implantaci multifokální čočky.

Optická kvalita více ohniskových (multifokálních, trifokálních) nitroočních čoček je stále dokonalejší. Vidění je čím dál přirozenější a šance na potenciální vedlejší efekty jsou menší. Díky tomu se i rozšířilo spektrum lidí, kteří jsou pro výměnu čočky za multifokální vhodní. Ale přeci jen to nejsou úplně všichni.

Obsah článku:

  • Co je pro kvalitu našeho zraku nejdůležitější
  • Jaká onemocnění oka mohou být kontraindikací trifokálních čoček?
  • Které osobnostní faktory a životní styl mohou být na překážku?
  • Nové možnosti EDoF čoček pro pacienty s kontraindikacemi
  • Ideální řešení – na čem skutečně záleží

Někdy to skoro až vypadá, že největším „problémem“ je vybrat ten správný typ čočky pro správného kandidáta. Už dávno neplatí, že „jedna velikost padne všem“. A nezáleží na tom, jestli jste před operací šedého zákalu anebo řešíte presbyopii (vetchozrakost). I když v druhém případě se nabízí i možnost laserové korekce pomocí speciálních metod.

Kritéria pro úspěšnou implantaci multifokální čočky: Co musí vaše oči splňovat?

Přestože se názory jednotlivých lékařů mohou občas mírně lišit, tak na úrovni všeobecně uznávaného konsenzu očních specialistů platí poměrně jasná pravidla pro to, kdo není vhodným kandidátem pro výměnu nitrooční čočky za multifokální (trifokální).

Pro kvalitu našeho zraku je nejdůležitější:

  • zdravá rohovka, skrz kterou vstupují paprsky světla do oka
  • stav sítnice (především její centrální část), kam světlo dopadá
  • aby v mozku došlo ke správnému propojení informací z pravého a levého oka, tedy spolupráce obou očí (binokulární vidění)

Jakékoliv abnormality v těchto částech oka mohou negativně ovlivnit výkon multifokální čočky. Některé typy čoček jsou svou konstrukcí vůči těmto vlivům více imunní, některé méně. Což ale nic neříká o jejich kvalitách – jen o fyzikálně optických principech, jejichž výhody využívají.

Absolutní kontraindikace trifokálních čoček

Nejpřísnější kritéria platí pro tzv. trifokální čočky. Ty jsou založené na difrakčním optickém principu (mikro stupínky uspořádané do soustředných kružnic) a pro svůj perfektní výkon vyžadují co nejpřesnější kvalitu optického systému našich očí. Pak mohou nabídnout neomezené vidění na všechny vzdálenosti, včetně velmi drobného textu.

Výčet absolutních kontraindikací je tak pro trifokální nitrooční čočky největší:

1. Onemocnění sítnice

  • diabetická retinopatie (postižení sítnice u cukrovky)
  • věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD)
  • epiretinální membrána
  • postižení sítnice u vysoké krátkozrakosti s rizikem odchlípení
  • předchozí odchlípení centrální částí sítnice (makuly)
  • onemocnění sítnice vedoucí k poruchám kontrastní citlivosti

2. Abnormality související s rohovkou

  • keratokonus  či jiná tzv. ektatická onemocnění (patologické vyklenutí a ztenčení rohovky)
  • onemocnění epitelu rohovky (povrchové části) nebo endotelu (vnitřní části)
  • těžká porucha slzného filmu se závažnými projevy syndromu suchého oka – povrch oka je narušen suchostí, s poruchami vidění a možností poškození rohovky
  • předchozí laserový zákrok – zejména u vysokých vad

3. Specifické oční vady a poruchy zraku

  • velmi vysoký nebo nepravidelný astigmatismus
  • extrémně vysoké vady – které jsou spojené se značnými změnami v anatomických poměrech
  • šilhání – v anamnéze, po operaci i skryté
  • tupozrakost (amblyopie – jedno oko vidí i s brýlemi významně hůř)
  • porucha binokulárního a prostorového vidění

4. Další oční abnormality

  • porucha závěsného aparátu pouzdra čočky (do kterého se vkládá čočka umělá)
  • poškození zrakového nervu
  • postižení zorného pole
  • pokročilý glaukom (zelený zákal)

Osobnost a životní styl: Když jde o víc než jen zdraví očí

Pokud jsou oči zcela zdravé a splňují všechna kritéria, je tu ještě jedna oblast, na kterou by se měl lékař při vyšetření zaměřit. A tou je váš životní styl, nároky na vidění a povahové rysy.

Jistým kompromisem za absolutní nezávislost na brýlích je nutnost přijmout určitou míru vedlejších světelných fenoménů, které jsou s optikou trifokálních difrakčních čoček spojeny. Pro velkou většinu lidí to není problém a po adaptačním období vedlejší efekty vůbec nevnímají. Ale při specifických zrakových nárocích, aktivitách a osobnostním nastavení, to může být rušivé.

S trifokální nitrooční čočkou nemusejí být spokojení lidé, kteří:

  • mají vysoké nároky na kvalitu vidění za zhoršených světelných podmínek
  • tráví hodně času za volantem, zejména v noci
  • jsou perfekcionisté, kteří obtížně přijímají kompromisy
  • mají nerealistická očekávání
  • mají nízkou adaptibilitu a toleranci

Ti pak mohou být daleko více spokojeni s jiným typem nitroočních čoček anebo v případě presbyopie s řešením speciální laserovou metodou Presbyond.

EDoF nitrooční čočky: Řešení pro pacienty s relativními kontraindikacemi

Ne všechna onemocnění oka však díky nejmodernějším technologiím znamenají stopku pro implantaci multifokální čočky. Ale je třeba vybrat čočku, která nemá klasickou „difrakční“ multifokální optiku, ale tzv. „vylepšenou“ MONOfokální.

Těmto čočkám se říká EDoF (Extended Depth of Focus) monofokální čočky s „rozšířeným/prodlouženým“ ohniskem. Fungují na jiném fyzikálně optickém principu než difrakční čočky a mají naprosto minimální vedlejší efekty. Studie opakovaně prokazují, že jsou prakticky srovnatelné s obyčejnou monofokální čočkou.

O implantaci EDoF čoček s monofokální optikou tak mohou uvažovat i lidé, kteří mají:

  • méně závažná onemocnění sítnice, při kterých nehrozí významná progrese onemocnění a poškození centrálního vidění
  • dobře léčený glaukom a nezávažné poruchy zorného pole
  • vyšší dioptrické vady, sníženou zrakovou ostrost nebo zhoršenou spolupráci obou očí
  • podstoupili laserovou korekci oční vady či jinou oční operaci
  • neprogresivní a méně závažná onemocnění rohovky
  • lehký syndrom suchého oka
  • vysoké nároky na kvalitu vidění za šera a v noci
  • horší schopnost se přizpůsobit

EDoF čočkami uvidíte bez brýlí na dálku, počítač, tablet, palubní desku, kuchyňskou linku i větší text. Kompromisem však podle vašich nároků na ostrost vidění na blízko mohou být slabší brýle na drobné písmo a práci s detaily.

Pokud vás téma výhod a nevýhod jednotlivých typů multifokálních čoček zajímá více, určitě se podívejte na video příspěvek „Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat.“

Nalezení ideálního řešení: Na čem skutečně záleží

Při zvažování implantace multifokální nitrooční čočky je kromě vašeho očního a celkového zdraví velmi důležité vzít v úvahu i vaši osobnost, životní styl a očekávání. Ideální kandidáti jsou motivovaní zbavit se závislosti na brýlích, mají realistická očekávání ohledně pooperačního vidění a jsou připraveni případně přistoupit na určité kompromisy.

Každý jsme jiný, a proto je nesmírně důležité probrat všechna pro a proti s vaším očním lékařem a společně vybrat to nejlepší řešení právě pro vás. Důležité také je, aby pracoviště, kterému svěříte svůj zrak, mělo na výběr multifokální čočky různých technologických typů a konstrukcí. Pak je možné skutečně ušít řešení na míru přímo pro vás.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Multifocal intraocular lenses: Relative indications and contraindications for implantation
Braga-Mele, Rosa MD et al. for the ASCRS Cataract Clinical Committee. Journal of Cataract & Refractive Surgery 40(2):p 313-322, February 2014

Matching the Patient to the Intraocular Lens: Preoperative Considerations to Optimize Surgical Outcomes. Yeu E, Cuozzo S. et al., Ophthalmology. 2021 Nov;128(11)

Recommendation for Presbyopia-Correcting Intraocular Lenses: A Delphi Consensus Statement by the ESASO Study Group. Romano V. et al., American Journal of Ophthalmology 2023 Sep;253:169-180.

Analysis of Korean Retinal Specialists’ Opinions on Implanting Diffractive Multifocal Intraocular Lenses in Eyes with Underlying Retinal Diseases. Jung-Hwa Lee et al. Journal of Clinical Medicine, 11 (2022).

Multifocal intraocular lenses and retinal diseases. Grzybowski A et al., Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2020 Apr;258(4)

Zdroje obrázků: Canva, Shutterstock

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Nitrooční čočky Operace šedého zákalu

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Kdo není vhodný pro implantaci multifokální (trifokální) nitrooční čočky?

Kdo není vhodný pro implantaci multifokální (trifokální) nitrooční čočky?

Optická kvalita multifokálních čoček je stále dokonalejší. Díky tomu se i rozšířilo spektrum lidí, kteří jsou pro takové čočky vhodní. Ale přeci jen to nejsou všichni.
Tipy, jak se připravit na oční vyšetření před refrakční operací očí

Tipy, jak se připravit na oční vyšetření před refrakční operací očí

Proč má smysl věnovat čas přípravě na vstupní oční vyšetření před laserovou operací očí nebo výměnou nitrooční čočky? Nejspíše to znáte taky – když je po všem, tak vás začne napadat, na co jste se měli ještě zeptat a nebylo řečeno.
Jak se vyhnout dezinformacím o nepovedené operaci šedého zákalu

Jak se vyhnout dezinformacím o nepovedené operaci šedého zákalu

Podstoupili jste operaci šedého zákalu (katarakty) a najednou začínáte při vidění vnímat nové zrakové fenomény, které vás ruší? Pro vznikají, jsou trvalé a je důvod k obavám?