Může být laserová operace komplikací operace šedého zákalu?

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?

Toto tvrzení je čím dál aktuálnější, a to ze dvou důvodů. Jednak se do seniorského věku dostávají lidé, kteří historicky podstoupili laserovou operaci a čeká je operace šedého zákalu a dále jsou na trhu nové laserové metody, které jsou vhodné i ve středním věku.

Obsah článku:

  • Proč je mýtus, že laserová operace komplikuje budoucí operaci šedého zákalu
  • V čem laserová operace ovlivňuje výpočet umělé nitrooční čočky
  • Faktory, které mají vliv na dioptrickou přesnost po operaci šedého zákalu obecně
  • Srovnání výsledků u pacientů bez předchozí laserové operace vs. po laserové operaci
  • Možnosti řešení zbytkové dioptrické vady po operaci šedého zákalu
  • Specifika a omezení u prémiových multifokálních nitroočních čoček
  • Doporučení a na co si dát pozor při výběru pracoviště

Je předchozí laserová operace očí komplikací pro operaci šedého zákalu?

Tento mýtus vychází mimo jiné z toho, že dříve to určitý problém skutečně představovalo. Technologie před 10 a více lety si totiž nedokázaly tak dobře poradit s výpočtem optimální dioptrické síly nitrooční čočky u pacientů po refrakčním (laserovém) zákroku. Navíc neexistoval takový výběr technologicky vyspělých multifokálních čoček, které by byly vhodné i pro oči po laserové korekci.

Dnes je však situace významně jiná – jak po stránce přesnosti výpočtu budoucí nitrooční čočky, tak v možnostech volby více ohniskových (multifokálních) čoček, díky kterým můžete být i po operaci šedého zákalu zcela bez brýlí. Což je něco, na co jsou lidé po laserové korekci zvyklí a neradi by se k brýlím vraceli.

Ovlivňuje laserová operace dioptrií i nitrooční čočku?

Při laserové operaci očí dochází k úpravě zakřivení rohovky (na povrchu oka), díky čemuž se koriguje dioptrická vada (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus). Samotné čočky, která je umístěna uvnitř oka, až za duhovkou, se laserový zákrok přímo nijak nedotýká.

Operace šedého zákalu spočívá v odstranění zakalené čočky a její náhradě umělou nitrooční čočkou (IOL).

Aby pacientovi nezůstala po operaci velká dioptrická vada, je nutné dopředu precizně vypočítat optickou mohutnost (dioptrickou sílu) implantované čočky. A to přesně podle mnoha individuálních parametrů oka, na míru každému pacientovi.

Jak může laserová operace očí ovlivnit operaci šedého zákalu

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výpočtu umělé nitrooční čočky patří zakřivení rohovky, která má po laserovém zákroku jiné hodnoty, tvar a lomivé vlastnosti. Čím více dioptrií se laserem odstranilo, tím jsou parametry více odlišné od přirozeného, kulovitého tvaru rohovky a její celkové lomivosti. Použití standardních vzorců a postupů, které počítají s přirozenými vlastnostmi rohovky, tak může vést k refrakční odchylce (oko bude po operaci krátkozraké nebo dalekozraké).

V současnosti existují speciální vzorce a algoritmy, které byly vyvinuty přímo pro výpočet nitrooční čočky u očí po laserové refrakční operaci. Technologicky pokročilejší jsou i diagnostické přístroje, které dokáží změřit i drobnější parametry v oku, což umožňuje ještě přesnější určení dioptrické hodnoty čočky. A to jak u lidí s normální rohovkou, tak i u lidí kteří podstoupili LASIK nebo PRK.

Co má vliv dioptrický výsledek po operaci šedého zákalu

Přes veškerý pokrok v diagnostice a léčbě katarakty je pravdou, že dosažení perfektního dioptrického (refrakčního) výsledku po operaci šedého zákalu má své limity. A to bez ohledu na to, zda pacient podstoupil laserovou operaci v minulosti či nikoliv.

Výsledný dioptrický stav po operaci závisí na mnoha faktorech:

  • individuálních parametrech oka
  • přesnosti předoperačního měření
  • zvoleném algoritmu výpočtu optické mohutnosti nitrooční čočky
  • jakou finální polohu umělá čočka v oku zaujme

Pro představu, posun čočky o pouhý 1 milimetr dopředu nebo dozadu vyvolá refrakční změnu okolo 2,5 dioptrie. I čtvrt až půl milimetru tedy hraje významnou roli.

Navíc se standardně umělé nitrooční čočky vyrábí v odstupech po 0,5 dioptrie, což představuje další, i když drobný limit v individualizaci korekce.

Jak se liší dioptrická přesnost po operaci u lidí po předchozí laserové korekci?

Teď již tušíte, proč ani u lidí, kteří nepodstoupili laserovou operaci očí, nemusí být dioptrický výsledek na dálku po operaci šedého zákalu úplně na nule. (Stejně jako není, zvláště ve vyšším věku, ani u jinak zdravých očí). Při použití nejlepších současných kalkulačních formulí se daří dosáhnout pooperačního výsledku na dálku:

  • do 0,5 dioptrie od plánované hodnoty v cca 75 % až 80 %
  • do 1,0 dioptrie od plánované hodnoty v cca 97 % až 98 %

Největší odchylky od plánovaného pooperačního záměru se vyskytují u lidí, kteří mají výrazně delší anebo kratší oko. To v praxi znamená, že mají významnou vadu na dálku (krátkozrakost nebo dalekozrakost).

Pro oči po laserové korekci (LASIK/PRK) dnes máme k dispozici speciální výpočetní formule a postupy, které dokáží velmi dobře zohlednit změny tvaru a chování rohovky po zákroku. S jejich pomocí se nejzkušenější pracoviště dostávají k přesnosti:

  • do 0,5 dioptrie od plánované hodnoty v cca 70 %
  • do 1,0 dioptrie od plánované hodnoty v cca 95 %

To je téměř srovnatelné anebo jen o něco málo horší než výsledky u lidí bez laserové operace v anamnéze. Navíc je třeba brát v úvahu, že ve skupině lidí, kteří podstoupili refrakční operaci, jsou poměrně významně zastoupeni lidé s výraznou vadu na dálku. A u těch jsou méně přesné výsledky i bez ohledu na to, jestli laserový zákrok podstoupili nebo ne.

Možnosti řešení zbytkové dioptrické vady po operaci katarakty

Pro maximální přesnost a bezpečnost je u pacientů po laserovém zákroku obzvláště vhodné operovat nejprve jedno oko a s krátkým odstupem pak druhé. Podle výsledku prvního oka lze totiž často velmi efektivně doladit operační plán pro oko druhé. Tím se snižuje pravděpodobnost, že bude nutné výsledek do budoucna ještě řešit.

I kdyby se výjimečně stalo, že konečný dioptrický stav není úplně podle představ, není třeba zoufat. Mírná zbytková krátkozrakost či dalekozrakost se dá vždy korigovat brýlemi na občasné nošení. V naprosté většině případů je také možné drobný dioptrický zbytek dodatečně doladit laserovou korekcí, která je naprosto bezpečná a rychlá. A to i v případech, že má pacient již jeden laserový zákrok za sebou. Velmi vzácně a ve výjimečných případech lze vyměnit umělou čočku za jinou.

Omezení při výběru nadstandardní multifokální nitrooční čočky

Posouzení vhodnosti implantace multifokální čočky je vždy velice individuální proces. Kromě životního stylu a nároků na vidění o výběru nejvhodnější čočky rozhoduje stav očí – především zdraví a pravidelnost tvaru rohovky a stav sítnice.

Některé typy multifokálních čoček – především tzv. trifokální čočky (založené na difrakčním optickém principu) se nedoporučují lidem, kteří mají nepravidelně zakřivenou rohovku nebo některá onemocnění sítnice. Proto obvykle nejsou tyto čočky doporučovány ani lidem po laserové refrakční operaci. I když vždy záleží na individuálním posouzení a parametrech rohovky, jsou případy, kdy to není zcela vyloučené.

Nicméně v současné době jsou na trhu nejmodernější druhy tzv. EDoF monofokálních čoček, které fungují na jiném principu, než je difrakce. Tyto čočky je možné s úspěchem dávat ve většině případů, kde byly dříve multifokální difrakční čočky kontraindikovány. Tím prakticky odpadá problém, že by lidé s historií laserové oční operace nemohli těžit z výhod multifokálních čoček a být tak po operaci šedého zákalu bez brýlí.

Věk a obavy z případné operace šedého zákalu by neměly být rozhodující při zvažování laserové operace očí

Co si z toho odnést a na co si dát pozor

Při zvažování laserové operace po 40. roce věku by obavy z budoucí operace šedého zákalu rozhodně neměly hrát zásadní roli. Díky pokroku v měřicích přístrojích a kalkulačních formulích lze dosáhnout velmi dobrých pooperačních refrakčních výsledků, které se zásadně neliší od pacientů bez laserové operace v minulosti. Ani implantace více ohniskové čočky není tabu – například speciální EDoF čočky si již dnes dokáží hravě poradit s korekcí vady na dálku i na blízko současně i u lidí po předchozí laserové operaci. Navíc trh EDoF čoček se velice rychle rozšiřuje a vyvíjí, a tak se nejspíše můžeme těšit na stále další zdokonalování i v této oblasti.

Zásadní je však volba pracoviště – tam, kde mají dlouhodobé zkušenosti jak s laserovými zákroky, tak s operacemi šedého zákalu, nejsou oči po laserovém zákroku překážkou. Mají patřičné know-how a vybavení, aby dokázali velmi přesně vypočítat optickou mohutnost budoucí nitrooční čočky. Větší opatrnosti je třeba tam, kde s pacienty po laserových operacích nemají dostatek zkušeností a kde nedisponují nejmodernějšími nitroočními čočkami a technologiemi.

A nezapomínejte na to, že pokud by po operaci katarakty přeci jen zůstala nějaká drobná dioptrická vada na dálku a vy jste nechtěli ani příležitostně nosit slabé brýle, obvykle nebývá problém to vyřešit doplňujícím laserovým zákrokem. A to i v případě, že už jeden máte za sebou.

Pokud vás téma laserové operace ve středním věku zajímá více, tak v tomto článku „Možnosti řešení presbyopie (vetchozrakosti) laserovou operací? Opravdu není nad 45 let vhodná?“ rozebíráme ty nejčastější námitky, které zaznívají na internetu, diskuzních fórech, ale i od části odborné veřejnosti.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Intraocular Lens Power Calculation in Eyes with Previous Excimer Laser Surgery for Myopia, Seth M. Pantanelli et al., A Report by the American Academy of Ophthalmology, Ophthalmology 2021;128:781-792
Comparison of 9 intraocular lens power calculation formulas, David L. Cooke et al., Journal of Cataract & Refractive Surgery 2016; 42:1157–1164
Accuracy of Intraocular Lens Calculation Formulas, Ronald B. Melles et al., 2017 by the American Academy of Ophthalmology, Ophthalmology Volume 125, February 2018
Matching the Patient to the Intraocular Lens Preoperative Considerations to Optimize Surgical Outcomes, Elizabeth Yeu et al., Ophthalmology 2021;128:e132-e141, 2020 by the American Academy of Ophthalmology

Obrázky: Canva, Shutterstock, Carl Zeiss
Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?

Laserová operace očí po padesátce? Jste vhodný kandidát na laserovou korekci metodou PRESBYOND?

Laserová operace očí po padesátce, natož po čtyřicítce, opravdu není žádné tabu a nebylo ani dříve. Proč se říká něco jiného a kde je pravda?