Léčba presbyopie pomocí nové EDoF nitrooční čočky Tecnis PureSee. Stojí za pozornost?
Moderní léčba presbyopie (vetchozrakosti) nebo šedého zákalu, dnes nabízí hned několik možností, jak řešit potíže s viděním na blízko. Co slibuje nový přírůstek do rodiny multifokálních čoček?
S přibývajícím věkem se dříve či později většina z nás setká s presbyopií – zhoršenou schopností zaostřit na blízko a střední vzdálenost vlivem snížené akomodace oční čočky. Někdy se k tomu přidá i šedý zákal, který způsobuje postupné zakalení čočky a zhoršení zraku. Léčba presbyopie může být i operativní, kdy jednou z možností je výměna vlastní čočky za umělou, multifokální nitrooční čočkou.
V tomto článku se podíváme na nový přírůstek do rodiny čoček, které řeší vidění na všechny vzdálenosti – Tecnis PureSee od společnosti Johnson & Johnson Vision.
Obsah článku:
- Jak fungují nitrooční čočky pro korekci presbyopie
- V čem je čočka Tecnis PureSee inovativní
- Klinické výsledky Tecnis PureSee – jak uvidíte, zbavíte se brýlí?
- Pro koho může být Tecnis PureSee vhodnou volbou
- Tecnis PureSee vs. trifokální čočky – srovnání přínosů a limitů
- Co si z toho vzít?
Léčba presbyopie operací – jak fungují multifokální nitrooční čočky?
Presbyopie je důsledkem snížené schopnosti oční čočky zaostřovat na různé vzdálenosti. Není to nemoc v pravém smyslu slova, ale přirozený proces podmíněný věkem. První příznaky se obvykle objevují po 40. roce života. Nejprve se zhoršuje zaostření na blízko, později i na střední vzdálenost (PC, palubní deska apod.) Většina lidí si zpočátku vystačí s jedněmi brýlemi na čtení, ale časem začnou přibývat další.
Pokud vás presbyopie omezuje a uvažujete o trvalejším řešení, nabízí se řešení specializovanou metodou laserové korekce (Presbyond) anebo výměna nitrooční čočky. Při ní se původní lidská čočka nahradí umělou nitrooční čočkou. V případě šedého zákalu zároveň dojde k odstranění zkalené čočky. Správně zvolená nitrooční čočka pak dokáže eliminovat závislost na brýlích po operaci.
Rozlišujeme dva hlavní typy (multifokálních) nitroočních čoček pro korekci presbyopie:
- 1. Difrakční čočky (multifokální) – populární trifokální čočky a difrakční EDoF (Extended Depth of Focus) čočky. Ohybem (difrakcí) rozdělují světlo do několika diskrétních ohnisek pro vidění na dálku, na střed a na blízko.
- Výhodou je absolutní nezávislost na brýlích i na velmi drobný text. Slabší stránkou je částečně snížená kontrastní citlivost za šera a výskyt tzv. vedlejších světelných fenoménů jako haló, oslnění, tříštění kolem bodových zdrojů světla. EDoF difrakční čočky, mají o něco méně těchto fenoménů, ale za cenu horšího vidění na blízko.
- 2. EDoF monofokální čočky – nevytvářejí více ohnisek, ale specifickou úpravou a modelací v centrálních částech čočky dochází k „natažení“ hloubky ostrosti jediného ohniska.
- Výhodou je plynulé vidění a vysoká kvalita obrazu s naprostým minimem vedlejších světelných efektů i za šera. Kompromisem je, že na drobný text a detaily mohou být potřeba slabší brýle.
Přehlednému srovnání všech benefitů a kompromisů jednotlivých multifokálních čoček se věnujeme ve video příspěvku „Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat.“
V čem je nitrooční čočka Tecnis PureSee inovativní?
PureSee patří do kategorie EDoF monofokálních čoček, která se v poslední době těší stále větší oblibě u pacientů i chirurgů. Mezi další zástupce této skupiny patří například čočky Vivity (Alcon), RayOne EMV (Rayner), Elon (Medicontur) nebo LuxSmart (Bausch & Lomb).
PureSee má jako jediná čistě tzv. refrakční design. To znamená, že její optika plynule mění svou optickou sílu od středu k okraji. Tím se dosáhne zvětšení hloubky ostrosti a čočka tak poskytuje plynulý rozsah vidění od dálky přes střední vzdálenost až na blízko.
Tento refrakční design optiky je odlišný od konkurentů, kteří upravují optické vlastnosti čočky tím, že tvar čočky v centrální části vymodelují pomocí optických efektů (aberací) vyšších řádů. Nejvíce tzv. sférickou aberací (otvorovou vadou), která je pro mozek velmi přirozená a pozitivně ovlivňuje hloubku zaostření.
Přestože PureSee používá jinou technologii, tak ve svém důsledku také navozuje efekt sférické aberace. To zaručuje plynulé a ostré vidění na více vzdáleností, aniž by docházelo k nežádoucím světelným efektům a ztrátě kontrastu, jako u difrakčního typu čoček.
Další výhody Tecnis PureSee čočky
Jako u ostatních monofokálních EDoF čoček i PureSee prokazuje vysokou toleranci k malým pooperačním dioptrickým vadám. To znamená, že ±0,50 dioptrie po operaci nijak zásadně neovlivní výsledek a ostrost vidění. Což je velká výhoda oproti difrakčním typům čoček, kde menší zbytková vada může zhoršit výkon na všechny vzdálenosti a vyžádat si korekci laserem.
Navíc této výhody lze využít i pro záměrné zacílení jednoho oka na malou krátkozrakost cca -0,5 dioptrie (tzv. mini monovision), což ještě zlepší výkon čočky na blízko a zachová vysokou kvalitu vidění na dálku.
Klinické výsledky Tecnis PureSee – jak uvidím?
Než se podíváme, jak dopadli pacienti po implantaci PureSee, je třeba si říct na co si dát pozor při interpretaci výsledků studií. Hodnocení výsledků v rámci klinických studií má svá jasná pravidla. Pro vás je ale daleko důležitější, jak uvidíte v praktickém životě.
I když 100% zraková ostrost je ohromující, tak vás dost možná nemusí vůbec zajímat, protože takové vidění v životě vůbec nevyužijete.
Pokud pro vás samozřejmě není nejdůležitější luštění návodů, příbalových letáků anebo to, kam přesně dopadl váš golfový míček ve vzdálenosti 150 metrů… 💪 🏌️♂️
50% zraková ostrost na blízko sice nemusí znít úplně přesvědčivě, ale je velmi uspokojivá – přečtete si SMS, jídelní lístek nebo zprávy na tabletu zcela bez brýlí.
Proto se zavedl termín „funkční nebo sociální vidění“, který zohledňuje zrakové potřeby v praktickém životě a je tím, co by vás mělo zajímat nejvíce.
Pojďme se podívat, jak dopadla čočka Tecnis PureSee v dosud publikovaných studiích.
Dosažení zrakové ostrosti bez brýlí na různé vzdálenosti:
- Do dálky lepší než 100 %
- Na střední vzdálenost (cca 70 cm) 70 % až 80 %
- Na blízko (cca 40 cm) 40 %
Přeloženo do funkčního vidění to znamená, že lidé po implantaci PureSee vidí velice dobře do dálky a bez brýlí se obejdou i na střední vzdálenost (počítač, palubní deska, vaření) a částečně i na blízko (noviny, jídelní lístek, větší text na mobilu).
Pro pohodlné nebo dlouhé čtení drobného písma jsou potřeba slabé brýle okolo +1,0 až +1,50 dioptrie.
Jak jsou spokojeni pacienti po operaci?
Subjektivně je s PureSee spokojeno 100 % pacientů, pokud jde o vidění do dálky a nezávislost na brýlích. Výrobce uvádí, že celková spokojenost s viděním bez brýlí na všechny vzdálenosti je 88 %. Svým blízkým by zákrok doporučilo 97 %.
Nežádoucí optické jevy jako haló a oslnění jsou srovnatelné s monofokálními čočkami. 88 % pacientů nezaznamenalo žádné nebo jen občasné projevy haló efektu a nikdo z pacientů si nestěžoval na potíže s oslněním. I sebelepší umělá nitrooční čočka není dokonalou kopií přirozené lidské čočky a drobné optické jevy jsou u nich přirozené.
Pro koho je léčba presbyopie čočkou Tecnis PureSee vhodnou volbou?
Obecně je Tecnis PureSee ideální čočkou pro zájemce ve středním a vyšším věku, pro které laserová korekce není řešení. Ať již proto, že mají šedý zákal, vysoký počet dioptrií nebo sami preferují výměnu nitrooční čočky jako řešení svých potíží se zrakem. Současně jim nevadí slabé brýle (okolo +1,0 až +1,5 dioptrie) pro pohodlné čtení a práci s detaily.
Čočka PureSee vyřeší kromě šedého zákalu i presbyopii (vetchozrakost), krátkozrakost, dalekozrakost i menší astigmatismus.
Kromě nezávislosti na brýlích nabízí přirozené vidění s vysokou kvalitou obrazu i za horších světelných podmínek.
Pro aktivní řidiče, kteří nechtějí dělat kompromisy v kvalitě vidění za šera a v noci, jsou EDoF monofokální čočky velmi dobrou volbou.
PureSee může být také řešením pro pacienty, u kterých jsou difrakční multifokální čočky kontraindikovány kvůli přidruženým očním onemocněním, jako jsou některé typy sítnicových degenerací, rohovkových dystrofií, glaukom apod. Pro tyto pacienty nebyla dříve jiná možnost, než zůstat u korekce jednoohniskovou čočkou. EDoF monofokální čočky, včetně PureSee, jim nyní nabízí možnost snížit závislost na brýlích bez rizika zhoršení nežádoucích účinků vlivem primárního očního onemocnění.
Tecnis PureSee vs. trifokální čočky – srovnání přínosů a limitů
Je důležité zdůraznit, že nelze paušálně říci, že EDoF monofokální čočky jako PureSee jsou lepší nebo dokonalejší než trifokální nebo jiné typy multifokálních nitroočních čoček. Každá technologie má své výhody a limity a hodí se pro trochu jinou skupinu zájemců.
Trifokální čočky nabízejí obvykle lepší ostrost vidění na blízko a tím i větší nezávislost na brýlích. EDoF monofokální čočky, včetně PureSee, zase poskytují přirozenější vidění s lepším kontrastem a méně vedlejšími efekty. Jsou také více „tolerantní“ pro případné drobné pooperační refrakční odchylky.
Co si z toho odnést?
Nová čočka PureSee rozšiřuje portfolio moderních multifokálních nitroočních čoček a je jednou z možností pro pacienty, kteří hledají efektivní a bezpečné řešení presbyopie nebo šedého zákalu s minimem kompromisů. Výsledky klinických studií ukazují vynikající zrakovou ostrost na dálku, střední vzdálenost a funkční vidění na blízko. Výskyt vedlejších světelných fenoménů (haló, oslnění, tříštění světelných zdrojů) je srovnatelný s kvalitními monofokálními čočkami, stejně jako velmi dobrá tolerance vůči případným zbytkovým dioptrickým vadám.
Pro koho konkrétně bude PureSee nebo jiná čočka pro korekci presbyopie tou nejlepší volbou, vždy závisí na individuálním posouzení očním lékařem s přihlédnutím k životnímu stylu a prioritám pacienta. Je zásadní vše důkladně probrat, nechat si vysvětlit přínosy a limity dostupných řešení a najít nejvhodnější variantu přímo pro vás.
nature.com/articles/s41433-024-03039-8
nature.com/articles/s41433-024-03041-0
nature.com/articles/s41433-024-03040-1
crstodayeurope.com/articles/may-june-2024/refining-presbyopia-treatment/
dovepress.com/article/download/94019
jnjvisionpro.eu/products/tecnis-puresee-iol
jjvision.com/press-release/johnson-johnson-present-scientific-data-indicating-benefits-new-full-visual-range-iol
Zdroj obrázků: Canva, Shutterstock, Carl Zeiss
Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.