Monovision metoda - jak funguje a pro koho je vhodná

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Co je a jak funguje systém monovision. Dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko?

Desítky let prověřený a funkční systém korekce očí, který dokáže snížit nebo zcela odstranit závislost na brýlích na čtení a potíže s viděním na blízko. Pro koho je vhodný, na jakém principu funguje a má to nějaký „háček“?

Obsah video článku:

  • Co je monovision
  • Jak přesně monovision funguje
  • Pro koho je monovision vhodná metoda
  • Subjektivní spokojenost s monovision
  • Nevýhody a alternativy
  • Presbyond vs. monovision

JAK FUNGUJE METODA MONOVISION?

Přiznám se, že zkoušet vysvětlovat, co je to „monovision“, je vždycky trochu výzva. A přitom je to současně něco strašně jednoduchého a funkčního, co tu bylo už mnoho let a pokud se dobře „nastaví“, na míru každému dle jeho zrakových preferencí a potřeb, je to funkční model. Ale určitě jsou lidé, kterým tento způsob korekce vyhovovat z různých důvodů nebude, není to tedy zázrak pro všechny. 

Monovision je metoda korekce zraku, při které je jedno oko upraveno pro ostré vidění do dálky, zatímco druhé je upraveno pro ostré vidění na blízko.

Mozek se postupně naučí dávat přednost různým očím v závislosti na tom, zda se zaměřujeme na objekty v dálce, na střední vzdálenost, nebo na blízko.

  • Dominantní oko: je nastaveno na 0 dioptrie pro ostré vidění na vzdálenost od přibližně 1,5 metrů dále
  • Nedominantní oko: je nastaveno pro ostré vidění na blízko, s mírným stupněm krátkozrakosti (obvykle do -2,5 dioptrií), což umožňuje ostré vidění v rozmezí 40 – 60 cm v závislosti na počtu dioptrií

SPRÁVNÉ NASTAVENÍ KOREKCE OBOU OČÍ

Nastavení dioptrií na očích je velmi individuální a závisí na zrakových preferencích a věku. Někdo může díky životnímu stylu a aktivitám preferovat ostřejší vidění do dálky, zatímco jiní dávají přednost lepšímu vidění na blízko.

Je nutné ovšem počítat s tímto pravidlem:

Čím LÉPE potřebujete vidět NA DÁLKU, tím méně dioptrií se musí ponechat oku na blízko, o to HŮŘ NA BLÍZKO uvidíte.

Čím LÉPE potřebujete vidět NA BLÍZKO, tím více dioptrií se musí ponechat oku na blízko, o to HŮŘ NA DÁLKU uvidíte.

PRO KOHO JE MONOVISION VHODNOU METODOU?

Tato korekce vidění je ideální pro osoby starší 45 let, které začínají mít problémy s viděním na blízko, tj. s presbyopií (vetchozrakostí) a používají více párů brýlí pro různé činnosti. Nebo pro pacienty se šedým zákalem, kteří preferují větší nezávislost na brýlích, ale nechtějí nebo nemohou investovat do multifokálních nitroočních čoček.

Snadněji si zvykají krátkozrací lidé, kteří jsou celý život zvyklí na oční vadu a často nenosí plný počet dioptrií. Určitě je ale možné vyzkoušet i u mírně dalekozrakých či čistě vetchozrakých.

JAK JSOU LIDÉ S MONOVISION SPOKOJENI

Subjektivní spokojenost se odvíjí od toho, zdali se jedná o pacienty po operaci šedého zákalu nebo o osoby ve středním věku, kteří používají monovision v kontaktních čočkách, případně brýlích.

1. Výsledek dotazníku Evropské společnosti pro refrakční a kataraktovou chirurgii v roce 2019 ukazuje výsledky spokojenosti s monovision u pacientů s UMĚLOU NITROOČNÍ ČOČKOU:

  • 79 % spokojeno s viděním na blízko
  • 77 % spokojeno s viděním na střední vzdálenost
  • 90 % spokojeno s viděním do dálky

2. Spokojenost u lidí, kteří nosí monovision korekci v KONTAKTNÍCH ČOČKÁCH je o něco horší:

  • úspěšná adaptace a spokojenost se pohybuje mezi 59 % až 67 %

SROVNÁNÍ S MULTIFOKÁLNÍMI KONTAKTNÍMI ČOČKAMI

Hodnocení kvality vidění u nositelů multifokálních kontaktních čoček versus používání monovision metody v kontaktních čočkách ukázalo, že:

  • Kvalita vidění do dálky je hodnocena jako srovnatelná nebo lepší s monovision (oproti multifokálním kontaktním čočkám)
  • Kvalita vidění na blízko je hodnocena jako srovnatelná nebo horší s monovision (oproti multifokálním kontaktním čočkám)
  • Multifokální kontaktní čočky mají lepší prostorovou orientaci

NEVÝHODY MONOVISION

Prostorová orientace – někteří lidé mohou zaznamenat zhoršení prostorového vidění. Potíže mohou postupně vymizet, nebo je možné zmenšit rozdíl mezi očima.

Méně ostrý obraz – ve srovnání s plnou korekcí v brýlích pro různé činnosti není obraz tak ostrý.

Potřeba brýlí na některé činnosti – podle toho, jak je monovision nastaveno a podle životního stylu a potřeb, můžete při náročnějších činnostech na dálku nebo blízko potřebovat slabé brýle.

KDY MONOVISION NEMUSÍ FUNGOVAT

Pokud máte poruchu binokulárních funkcí, tzn. nesouhru párového fungování obou očí. Pak není monovision pro vás, protože je potřeba plnohodnotné zapojení obou očí. Monovision je také méně úspěšné v brýlové korekci – obvykle je snášeno pouze “mikro monovision” s rozdílem ne větším než 1 dioptrie mezi očima.

Pokud je obecně dioptrický rozdíl mezi očima přes 2 až 2,5 dioptrie, mozek může mít problém se spojením obrazů v jeden. Navíc příliš rozdílná kvalita a ostrost obrazů může rušit.

ALTERNATIVY K MONOVISION

Vybrat si můžete z několika možností, záleží na tom, jestli se chcete zbavit brýlí či kontaktních čoček, nebo je vaším cílem jen omezit jejich počet na různé činnosti.

  • Multifokální kontaktní čočky
  • Bifokální/ multifokální brýle – několik párů brýlí v jedněch
  • Multifokální/ EDoF nitrooční čočky – odstraní jakoukoliv vadu na dálku i na blízko
  • PRESBYOND (Laser Blended Vision) – laserová korekce se speciální úpravou, která zvyšuje účinnost klasického monovision, zlepšuje vidění na všechny vzdálenosti a snižuje nežádoucí efekty

JE PRESBYOND VYLEPŠENÉ MONOVISION?

Unikátní laserový profil metody Presbyond zvětšuje hloubku ostrosti na obou očích a umožňuje tak zmenšit rozdíl mezi očima. Zvyšuje ostrost vidění na všechny vzdálenosti bez rušivého skoku a rozostření ve střední vzdálenosti, což bývá častý problém u klasického monovision.

Vidění je přirozenější, plynule zaostřené z dálky na blízko bez narušení prostorového vidění. Díky tomu je adaptace na Presbyond úspěšná u 97 %, oproti 59 % – 67 % u monovision.

Více se o této metodě včetně výsledků studií i subjektivním hodnocení pacientů po operaci dozvíte v článku „Lze odstranit brýle na čtení i na dálku po 40. roce laserovou operací? Nová metoda Presbyond.“

MONOVISION NEBO MULTIFOKÁLNÍ NITROOČNÍ ČOČKY?

Rozmach multifokálních nitroočních čoček postupně metodu monovision odsunul do pozadí. Jestli právem či neprávem, na to není jednoduchá a jasná odpověď. Obě metody snižují či dokonce odstraňují závislost na více párech brýlí a obě mají své plusy a mínusy. A protože každý jsme jiný a máme jiné nároky na vidění, může být pro každého lepší jiné řešení. Nejnovější EDoF MONOfokální nitrooční čočky jsou svými vlastnostmi a drobnými kompromisy velmi vhodnou, ne-li lepší variantou, pokud si chcete dopřát nezávislost, ale obáváte vedlejších efektů klasických trifokálních čoček.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
ESCRS Clinical Survey 2019, presented at ESCRS Winter Meeting 2021
Patient satisfaction and visual function after pseudophakic monovision. Finkelman Yaron M. MD et al.; Journal of Cataract & Refractive SurgeryJournal of Cataract and Refractive Surgery. 35:p 998–1002, June 2009
The Quest for Spectacle Independence: A Comparison of Multifocal Intraocular Lens Implants and Pseudophakic Monovision for Patients with Presbyopia, Steven Greenstein et al., Massachusetts Eye and Ear Infirmary, Boston, MA, USA Seminars in Ophthalmology Volume 32, 2017 - Issue 1: MEEI Fellows Review 2016: Evidence-Based Practice in Ophthalmology
Comparison of multifocal and monovision soft contact lens corrections in patients with low-astigmatic presbyopia, Kathryn Richdale et al., Optometry and Vision Science 2006 May;83(5):266-73
Visual comparison of multifocal contact lens to monovision Navneet Gupta, Shehzad A Naroo, James S Wolffsohn, Optometry and Vision Science, 2009 Feb;86(2):E98-105
Monovision: a review, Bruce J W Evans, Ophthalmic and Physiological Optics, 2007 Sep;27(5):417-39
Visual and Refractive Outcomes Following Laser Blended Vision With Non-linear Aspheric Micro-anisometropia (PRESBYOND) in Myopic and Hyperopic Patients. Andrea Russo, DZ Reinstein et al. , Journal of Refractive Surgery 2022;38(5):288-297.
Ilustrace: Carl Zeiss

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Rizika operace očí: jsou naše obavy (ne)oprávněné?

Co když se na možná rizika operace očí podíváme v kontextu jiných hrozeb, které ohrožují nejen náš zrak, ale dokonce náš život. Budou nám obavy připadat stále tak opodstatněné?

23 pilotů první třídy řešilo presbyopii speciální laserovou operací Presbyond. Jak dopadli?

Piloti první třídy musejí dobře zvažovat, jak vyřešit presbyopii, aby mohli stále zůstat ve vzduchu. Testy zraku jsou u nich jedny z nejpřísnějších a riskují, že přijdou o zdravotní certifikaci, pokud je po operaci opět nesplní.

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?