Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka?

Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat

Se kterou nitrooční čočkou přečtete příbalový leták? S trifokální nebo EDoF multifokální? Nebo snad potřebujete vidět dokonale při řízení? Pak zvolte něco jiného.

Dnes si ukážeme přehledné srovnání benefitů a vedlejších účinků multifokálních nitroočních čoček, které se v současné době nejčastěji používají.

Obsah video článku:

  • Trifokální versus EDoF čočky
  • Fyzikální principy
  • Vidění na různé vzdálenosti s různými čočkami
  • Srovnání kvality vidění a vedlejších efektů
  • Neuroadaptace aneb jak si mozek (ne)zvyká
  • Doporučení pro výběr čočky

Než si řekneme jejich konkrétní komerční názvy, tak je nejprve musíme rozdělit do 3 základních skupin, na základě jejich fyzikálně optické konstrukce. Ta totiž určuje, jak budou fungovat a jaké mají světlé i stinné stránky. Pokud byste chtěli jít více do detailů, podívejte se na video článek Jak fungují multifokální nitrooční čočky a jaké mají (ne)výhody.

ZÁKLADNÍ DRUHY MULTIFOKÁLNÍCH ČOČEK

1. Trifokální čočky

fungují na fyzikálním principu difrakce – což v praxi znamená ohnutí paprsku světla na kruhovitých mikro schůdcích do tří ohnisek – pro ostré vidění na dálku, na počítač a na blízko.

2. EDoF čočky

EDoF znamená z angličtiny „Extended depth of focus“, tedy čočky s prodlouženým ohniskem nebo jinak s větší hloubkou ostrosti.

Ty fungují na dvou zásadně odlišných principech – prvním je stále princip difrakce, jen ty kroužky s mikroschůdky na čočce jsou trochu jiné. Této skupině říkáme EDoF multifokální nebo difrakční čočky.

Druhý fyzikálně opticky princip je zcela odlišný od difrakce a nevytváří několik ohnisek najednou. Proto se o nich mluví jako o EdoF monofokálních čočkách. Nebo vylepšených monofokálních čočkách. Přesto ale podobně jako difrakční multifokální čočky umožňují vidět na několik vzdáleností bez brýlí.

Konec fyziky, důležité je, co to znamená v praxi pro vás, když se rozhodnete pro některou z variant. Začneme tím, na co všechno s různými typy čoček uvidíte bez brýlí.

JAK VELKOU NEZÁVISLOST NA BRÝLÍCH ČEKAT?

1. Vidění na dálku a řízení v noci

Je se všemi typy čoček podobné v tom smyslu, že byste se měli pohodlně obejít bez brýlí.

Ale je tu jeden zásadní rozdíl, a to v kvalitě vidění při řízení auta za šera a především v noci – za zhoršených světelných podmínek se totiž více projevují vedlejší světelné fenomény způsobené difrakcí. Nejvíce jsou patrné u trifokálních čoček, o něco méně u EDoF multifokálních čoček. Jednoznačným vítězem jsou pro kvalitu nočního vidění a řízení tedy EDoF monofokální čočky.

2. Vidění na počítač a střední vzdálenost

Jak je to s viděním na střední vzdálenost – tedy počítač, palubní desku, při vaření apod.? Tady si stojí nejmodernější čočky také docela podobně a na tyto činnosti ve vzdálenosti okolo 80 cm byste se měli obejít také bez brýlí.

3. Čtení většího textu

Např. cenovky, jídelní lístek, noviny, tablet a dnes obvykle i text na smartphonu se slušnou obrazovku. I to byste měli zvládnout bez brýlí, ať zvolíte téměř jakoukoliv variantu.

Nejvíce se čočky liší ve výkonu na čtení drobného textu – tedy návody, složení na výrobku, příbalové letáky, ale i dlouhé čtení knih při horším světle, šití nebo různé drobné kutilství.

4. Čtení drobného textu a detaily

Pokud chcete být bez brýlí i při těchto činnostech, pak musíte zvolit trifokální čočku.

Celkově slabších výsledků dosahují v této oblastí všechny EDoF čočky a také hodně záleží, která se zvolí. Některé jsou lepší, některé horší. Velkou výhodou monofokálních EDoF čoček ale je, že volbou vhodné dioptrické síly čočky je možné o kousek posunout ohnisko jednoho oka na blízko, navodit tzv. mikro monovision, aniž by to jakkoliv rušilo vidění na ostatní vzdálenosti.

Díky tomu je možné zlepšit vidění i na menší text. Tenhle posun u difrakčních čoček možný není, protože by zhoršil celkové vlastnosti takové čočky.

Takže závěrem můžeme říct, že absolutní nezávislost na brýlích umožňují jen trifokální čočky. Míra potřeby slabých brýlí na detaily a drobný text pak závisí na životním stylu, potřebách a částečně také na druhu EDoF čočky, který se zvolí.

VEDLEJŠÍ EFEKTY MULTIFOKÁLNÍCH NITROOČNÍCH ČOČEK

A na závěr se podíváme na kvalitu obrazu a vedlejší efekty čoček, o kterých se hodně mluví a pro část laické i odborné veřejnosti mohou být důvodem obav.

1. Kvalita vidění za horších světelných podmínek

Celkově kvalita vidění za šera a za tmy je jednoznačně nejlepší s EDoF monofokální čočkou. O poznání hůř vychází trifokální čočka a někde mezi je multifokální difrakční EDoF čočka.

2. Kruhy a tříštění světel

Často popisované vnímání kruhů okolo zdrojů světel a tříštění světla je důsledkem difrakčního principu fungování čočky – týká se tedy nejvíce trifokálních čoček a o něco méně EDoF multifokálních. Naopak se téměř nevyskytuje u EDoF monofokálních čoček.

3. Haló kolem světel a oslnění (glare)

Haló, aura kolem světel a glare neboli oslnění se také výrazněji projevuje u difrakčních typů čoček, ve srovnání s těmi EDoF monofokálními.

Důležité je ale zmínit, že tyto fenomény vnímají do určité míry i citlivější lidé s úplně obyčejnou umělou čočkou na pojišťovnu.

NEUROADAPTACE – MOZEK SI ZVYKNE (SKORO) NA VŠECHNO

Každopádně mozek je schopen procesem neuroadaptace tyto negativní světelné fenomény z větší části potlačit. Nicméně pro zhruba 10-15 % lidí mohou zůstat i po roce patrné a mohou je rušit.

Tito lidé se ale většinou dají odhalit již během předoperačního vyšetření. A to cílenými dotazy, pečlivým rozhovorem a zájmem lékaře nejen o oko, ale i o osobnost, životní styl a nároky na vidění klienta.

Pro ně je pak lepší volbou EDoF monofokální čočka, se kterou sice není možné vidět úplné blechy, ale má naprosté minimum vedlejších fenoménů.

SEZNAM MULTIFOKÁLNÍCH NITROOČNÍCH ČOČEK

A na úplný závěr slíbené komerční názvy jednotlivých druhů čoček, které jsou vědecky prověřené, od předních světových výrobců. Abyste si mohli vybrat pracoviště, kde je mají k dispozici.

1. Trifokální nitrooční čočky

  • Panoptix (Alcon)
  • Tecnis Synergy (Johnson & Johnson)
  • Fine Vision (Bausch & Lomb)
  • AT Lisa (Carl Zeiss)
  • Ray One trifocal (Rayner)

2. Multifokální (difrakční) EDoF čočky

  • AT Lara (Carl Zeiss)
  • Tecnis Symfony (Johnson & Johnson)

3. EDoF monofokální (vylepšené monofokální)

Nejnovějším typem čoček na trhu je skupina EDoF monofokálních nitroočních čoček.

  • Eyhance (Johnson & Johnson)
  • Vivity (Alcon)
  • Ray One EMV (Rayner)
  • Elon (Medicontur)

Děkuji za pozornost a přeji vám dobrou ruku při výběru čočky i pracoviště.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Zdroje obrázků: Carl Zeiss, Shutterstock

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Nitrooční čočky Operace šedého zákalu

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Léčba presbyopie pomocí nové EDoF nitrooční čočky Tecnis PureSee. Stojí za pozornost?

Pokud zvažujete léčbu presbyopie nebo šedého zákalu, máte hned několik možností, jak potíže s viděním na blízko řešit. Co slibuje nový přírůstek do rodiny multifokálních čoček?

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?