Femto Lasik vs Smile laserová operace-výhody,rizika - Síť očních klinik Lexum

ReLEX SMILE versus femto LASIK

Je laserová metoda SMILE lepší než femto LASIK?

Obsah video článku:

  • Srovnání bezpečnosti, účinnosti a přesnosti
  • Dlouhodobé výsledky vidění
  • Riziko komplikací
  • Specifika a odlišnosti metod
  • Volba mezi SMILE a LASIK

Refrakční chirurgie představuje revoluční pole v oftalmologii, poskytující pacientům možnost zbavit se brýlí či kontaktních čoček. Mezi nejpopulárnější a technologicky nejvyspělejší metody patří ReLEx SMILE a (femto) LASIK. Tyto metody jsou podrobně analyzovány a srovnávány v mnoha studiích, ale volba mezi nimi zůstává složitou otázkou, která závisí na mnoha faktorech, které detailně rozkrýváme v tomto video článku.

BEZPEČNOST, ÚČINNOST A PŘESNOST

Obě techniky jsou hodnoceny jako bezpečné a účinné, s vysokou mírou přesnosti a předvídatelnosti výsledků. Dlouhodobé srovnávací studie neprokázaly jednoznačnou nadřazenost jedné metody nad druhou z hlediska dosažené ostrosti vidění, pooperačního dioptrického výsledku nebo změny počtu přečtených řádků.

DLOUHODOBÉ VÝSLEDKY VIDĚNÍ

Ostrost vidění po 5 letech:

  • SMILE: 86–98 % pacientů dosáhlo 100% nebo lepší zrakové ostrosti
  • LASIK: 91–95 % pacientů dosáhlo 100% nebo lepší zrakové ostrosti

Každá metoda přináší specifické, avšak extrémně nízké riziko komplikací. U LASIK se mohou objevit komplikace spojené s tvorbou a manipulací rohovkové lamely (tzv. flapu = ochranné „čepičky“) , zatímco u SMILE může docházet k obtížím během tvorby a vytahování (extrakci) laserem vytvořené „čočky“ (lenticule). Přes extrémně nízkou míru výskytu komplikací jsou tyto v případě vzniku dobře řešitelné, zejména u zkušených operatérů.

SPECIFIKA A ODLIŠNOSTI METOD

Vzhledem k tomu, že každá metoda zasahuje do jiné části rohovky a použitá laserové technologie se také odlišuje, jsou mezi nimi určité rozdíly: v rehabilitaci a kolísání vidění po operaci, přechodné suchosti a citlivosti rohovky a v biomechanické stabilitě.

KDO BY SVÝM OČÍM NEDOPŘÁL TO NEJLEPŠÍ…

Když jde o oči, tak si většina lidí chce dopřát to nejlepší a nejbezpečnější. Kliniky se předhánějí v nabízení technologií a všechny říkají, že mají tu nejlepší a nejmodernější. A výrobci laserové technologie přicházejí s novinkami  a vylepšeními.

Při rozhodování mezi SMILE a LASIK je důležité vzít v úvahu nejen klinický stav a zdraví očí, ale i individuální potřeby klienta, jeho životní styl a specifické očekávání od operace. Oba postupy nabízejí vynikající výsledky a mají své specifické výhody, stejně jako potenciální omezení. Pro více detailů si pusťte krátké video v úvodu článku.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Five-year outcomes of small-incision lenticule extraction vs femtosecond laser–assisted laser in situ keratomileusis: a contralateral eye study. Aygün Beril Tülü MD et al., Journal of Cataract and Refractive SurgeryJournal of Cataract and Refractive Surgery. 46:p 403-409, March 2020
Five-year results of small incision lenticule extraction (SMILE) and femtosecond laser LASIK (FS-LASIK) for myopia. Meiyan Li et al., Acta Ophthalmologica  2019 May;97(3):e373-e380
Comparing Patient-Reported Outcomes of Laser In Situ Keratomileusis and Small-Incision Lenticule Extraction: A Review. Nathalie P.Y. Chiam et al., Asia Pacific Journal of Ophthalmology 2019;8:377–384
Corneal biomechanical properties after SMILE versus FLEX, LASIK, LASEK, or PRK: a systematic review and meta-analysis. Hui Guo et al., BMC Ophthalmology (2019) 19:167
Corneal re-innervation following refractive surgery treatments. Francisco Bandeira et al., Neural Regeneration Research, 2019 Apr;14(4):557-565
Topography-Guided LASIK versus Small Incision Lenticule Extraction: Long-term Refractive and Quality of Vision Outcomes. Presented in part at: the 2017 annual American Academy of Ophthal- mology meeting, November 11e14, New Orleans, Louisiana
Zdroj obrázků: Carl Zeiss, Shutterstock

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Rizika operace očí: jsou naše obavy (ne)oprávněné?

Co když se na možná rizika operace očí podíváme v kontextu jiných hrozeb, které ohrožují nejen náš zrak, ale dokonce náš život. Budou nám obavy připadat stále tak opodstatněné?

23 pilotů první třídy řešilo presbyopii speciální laserovou operací Presbyond. Jak dopadli?

Piloti první třídy musejí dobře zvažovat, jak vyřešit presbyopii, aby mohli stále zůstat ve vzduchu. Testy zraku jsou u nich jedny z nejpřísnějších a riskují, že přijdou o zdravotní certifikaci, pokud je po operaci opět nesplní.

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?