Rizika operace očí: jsou naše obavy (ne)oprávněné?
Co když se na možná rizika operace očí podíváme v kontextu jiných hrozeb, které ohrožují nejen náš zrak, ale dokonce náš život. Budou nám obavy připadat stále tak opodstatněné?
Každý chirurgický zákrok s sebou nese určitá rizika a je přirozené, že před takovým zákrokem pociťujeme obavy. U operace očí, ať už jde o laserovou korekci nebo výměnu nitrooční čočky, to platí obvykle dvojnásob.
Obsah video článku:
- Pravděpodobnost výskytu komplikací – výměna nitrooční čočky, laserová operace
- Šance na poškození zraku kontaktními čočkami a úrazem
- Jak velká jsou rizika, která ohrožují náš život?
- Porovnání reálných rizik – poškození zraku operací versus jiné hrozby
Fakta a statistky hovoří neúprosnými čísly: v závislosti na pohlaví čelíme 40 – 50% riziku vzniku rakoviny a zhruba 30% riziku úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Pokud jste k tomu řidičem, tak máte za život zhruba 15% šanci, že budete účastníkem dopravní nehody při, které dojde ke zranění a k tomu máte 0,5% šanci, že při nehodě zemřete.
Rizika operace očí – pravděpodobnost výskytu komplikací
Výměna nitrooční čočky za umělou
Naproti tomu je riziko, že nastane jakákoliv komplikace při operaci nitrooční čočky a její výměně za umělou jen 1,2 %. Nejzávažnější komplikací, která se vyskytuje s pravděpodobností nejvýše čtvrt promile (0,025%), je těžký pooperační nitrooční zánět. Ten skutečně může trvale ohrozit zrak, ale jinak jsou komplikace méně závažné a obvykle velmi dobře řešitelné.
Riziko poškození zraku při laserové operaci
U laserových operací je výskyt komplikací vedoucích k vážnému zhoršení vidění extrémně vzácný, pouhých 0,04 %.
Jinými slovy, zatímco přibližně každý druhý člověk během života onemocní rakovinou a téměř každý třetí zemře na onemocnění srdce a cév, vážné komplikace očních operací jsou velmi vzácné, v řádu zlomků procenta. Dokonce i riziko zranění při dopravní nehodě je zhruba 350krát vyšší než riziko významného zhoršení zraku po laserovém zákroku.
Možná si říkáte, že srovnávat rizika očních operací s celkovými onemocněními nebo dokonce nehodami je jako srovnávat jablka s hruškami. Srovnejme to tedy s jinými riziky, které přímo ohrožují naše oči.
Rizika nošení čoček versus rizika operace očí
Nošení kontaktních čoček, které mnozí považují za bezpečnou alternativu k operaci, s sebou nese riziko nebezpečné infekce rohovky, která až v polovině případů končí vážným poškozením zraku. Při desetiletém nošení jednodenních čoček je toto riziko 0,31 %, tedy přibližně 8krát vyšší než riziko vážného zhoršení zraku po laserové operaci. Pokud v čočkách občas přespíte, je riziko infekce dokonce 1,72 %, což představuje více než 40krát větší šanci na poškození vidění ve srovnání s laserovou korekcí.
Šance na úraz očí v průběhu života
I taková šance na úraz oka, který nás může kdykoliv v průběhu života potkat, není nezajímavá. Celoživotní riziko hospitalizace pro poranění oka je 5,18 %, tedy přibližně jeden z dvaceti lidí. Ve srovnání s těmito čísly se jeví šance na poškození zraku při výměně nitrooční čočky nebo laserové korekci dioptrií jako zanedbatelná.
Cílem tohoto srovnání není bagatelizovat rizika očních operací. Spíše jde o to uvědomit si, že naše obavy jsou možná přehnané, ve srovnání s tím, jakým zdravotním hrozbám v životě čelíme.
Rozhodnutí podstoupit oční operaci je velmi osobní a vždy je třeba zvážit přínosy ve srovnání s možnými riziky a důkladně vybírat, komu svůj zrak svěříme.
Navíc se na to lze dívat i tak, že zlepšením vidění nejenže snižujeme pravděpodobnost dopravní nehody, ale přispíváme i k lepší kvalitě našeho života, což je konec konců jedna z nejlepších prevencí civilizačních chorob.
Policie ČR – statistika nehodovosti 2022
ÚZIS – Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
ČSÚ – Český statistický úřad: Zemřelí, naděje dožití, příčiny smrti
ESCRS & EREQUO Annual Report 2019 based on data from the European Registry of Quality Outcomes for Cataract and Refractive Surgery
Laser in situ keratomileusis versus long-term contact lens wear: Decision analysis McGee Hall T. et al., Journal of Cataract & Refractive Surgery 35:p 1860–1867, November 2009
Risk factors for endophthalmitis after cataract surgery: Predictors for causative organisms and visual outcomes Lundström Mats et al., Journal of Cataract & Refractive Surgery 41:p 2410–2416, November 2015
Zdroj obrázků: Shutterstock, Canva, Carl Zeiss
Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.