Jak se změní vidění po operaci šedého zákalu a co řešit předem.

Jak se změní vidění po operaci šedého zákalu? Co je dobré vědět před výběrem nitrooční čočky.

Většina lidí považuje za samozřejmost, že vidění po operaci šedého zákalu (katarakty) se zlepší. Pak ale mohou být překvapeni, že nevidí dobře na to, na co byli zvyklí před operací, přestože operace byla úspěšná. Jak takovým situacím předcházet?

Operace šedého zákalu (katarakty) je jedním z nejčastějších a nejbezpečnějších chirurgických zákroků na světě. Během 15 minutového ambulantního zákroku je zakalená oční čočka nahrazena umělou nitrooční čočkou, která obnoví průchod světla do oka a zlepší kvalitu vidění. Co však mnoho pacientů netuší je skutečnost, že operace šedého zákalu často významně mění celkový refrakční (dioptrický) stav oka, což může vést k potřebě nosit brýle i na jiné vzdálenosti a činnosti, než byli dříve zvyklí.

Obsah článku:

  • Co je refrakční (dioptrický) stav oka a jak ho šedý zákal ovlivňuje
  • Jak se změní vidění po operaci se standardní (monofokální) čočkou hrazenou pojišťovnou
  • Proč je vidění na střední vzdálenost v našem životě tak důležité
  • Proč se po operaci katarakty může projevit astigmatismus, který před operací nebyl
  • Kdy má smysl uvažovat o nadstandardních (prémiových) nitroočních čočkách
  • Proč by rozhodnutí o typu čočky mělo být na pacientovi

Jaký vliv na vidění a dioptrický (refrakční) stav oka má šedý zákal

Refrakční (dioptrický) stav oka popisuje, jak oko láme a světlo a kam na sítnici zaostřuje obraz. Na jeho fungování se podílejí dvě části – vlastní čočka v nitru oka a rohovka na samém povrchu.

Hlavní lomivé plochy – rohovka a nitrooční čočka

Ideální refrakční stav znamená ostré vidění do dálky i na blízko bez brýlí. Běžné refrakční vady jako krátkozrakost (myopie), dalekozrakost (hypermetropie), vetchozrakost (presbyopie) a astigmatismus (nepravidelně zakřivená rohovka nebo čočka) způsobují rozmazané vidění na různé vzdálenosti.

Proč se někdy vidění i přes šedý zákal může paradoxně zlepšit?

Šedý zákal, kdy se přirozená čočka různým způsobem kalí, může refrakční stav oka významně ovlivnit. U části pacientů způsobuje zakalení čočky krátkozrakost, která zhoršuje vidění na dálku a zlepšuje vidění na blízko. V závislosti na původní dioptrické vadě (krátkozrakosti nebo dalekozrakosti) to může vést ke zhoršení nebo paradoxně i zlepšení vidění na různé vzdálenosti. Nicméně to je jen přechodné, ve výsledku šedý zákal vidění postupně zhorší všem, někdy i poměrně rychle.

Někteří pacienti, kteří historicky měli astigmatismus, mohou vnímat zlepšení vidění, protože zákal může jejich astigmatismus částečně kompenzovat a také naopak – lidé, kteří astigmatismus nikdy neměli ho najednou mají.

Toto je třeba mít na paměti zvláště u lidí, kterým šedý zákal zlepšil díky krátkozrakosti vidění na blízko a očekávají, že operací se odstraní zákal, ale výhoda vidění na blízko zůstane.

Jak se změní vidění po operaci šedého zákalu se standardní čočkou?

Během operace šedého zákalu je zakalená čočka nahrazena čirou umělou čočkou, která má pevně danou optickou sílu (počet dioptrií). Standardní čočky, které hradí zdravotní pojišťovna, jsou monofokální = jedno ohniskové. To znamená, že paprsky světla dopadají do jednoho místa a poskytují tak ostré vidění pouze na jednu zvolenou vzdálenost, nejčastěji do dálky. Pokud by naopak poskytovaly ostré vidění na blízko, pak by způsobovaly vadu na dálku okolo -2,5 dioptrie. Současně nekorigují ani astigmatismus ani jemnější nedioptrické optické vady, jako například sférickou aberaci.

Praktický příklad změny vidění po operaci šedého zákalu:

Představme si pacienta, který před operací viděl bez brýlí při práci na počítači a čtení většího textu. Na dálku viděl naopak trochu rozmazaně a nosil jen příležitostně brýle na řízení nebo na televizi. Po operaci se standardní monofokální čočkou sice vidí do dálky ostře, ale na práci do blízka se bez brýlí neobejde. Překvapivé pro něj je i to, že potřebuje brýle i na střední vzdálenost, jako je práce na počítači, vaření, nákupy nebo na palubní desku v autě, na co před operací viděl bez potíží.

Situací, kdy může dojít k nemilému překvapení, je mnoho. Proto je třeba otázku preferencí ve vidění po operaci otevřít a společně s pacientem předem řešit.

Jak je to s astigmatismem po operaci katarakty?

Astigmatismus je dioptrická (refrakční) vada, při které oko láme světlo v různých rovinách nerovnoměrně, což vede k rozmazanému nebo deformovanému vidění na všechny vzdálenosti. Děje se tak proto, že lomivé plochy v oku mají málokdy dokonale pravidelný tvar.

Mnoho lidí však o svém astigmatismu nemusí vědět a jsou zvyklí na ostré vidění, protože jejich přirozená čočka dokáže astigmatismus částečně kompenzovat.

Po operaci katarakty se však tato kompenzace ztratí a při implantaci standardní čočky „na pojišťovnu“ pacient bude vnímat zhoršené vidění do dálky i na střední vzdálenost vlivem astigmatismu, který je na povrchu oka (na rohovce). V takovém případě bude potřebovat brýle s tzv. cylindrickou korekcí, na které nebyl dříve zvyklý a ne každý je dobře snáší, zejména zpočátku.

Proč je pro nás vidění na střední vzdálenost tak důležité?

Střední vzdálenost, tedy prostor na délku natažené paže, hraje v našem životě zásadní roli. V této vzdálenosti se kromě zmíněného počítače a palubní desky nachází i kuchyňská deska, osoby, se kterými sedíme u stolu i talíř s pokrmy, které konzumujeme. Proto se tomuto vidění říká také „sociální vidění“. Pokud je vidění na tuto vzdálenost rozmazané, může to významně ovlivnit kvalitu života a soběstačnost.

Kdy má smysl uvažovat o nadstandardní nitrooční čočce?

Kromě finančních možností každého pacienta je zásadním kritériem zdraví očí a potenciál na kvalitní vidění. Jistě nemá smysl investovat do prémiových čoček v případě, kdy je vidění závažně postižené přidruženým očním onemocněním.

Kromě toho, že různé druhy prémiových čoček nabízejí různé výhody pro váš zrak, je důležité zdůraznit jejich další přednost. A to, že jsou vyrobené z nadstandardních materiálů, často s dalšími povrchovými úpravami a za jejich kvalitu ručí přední výrobci z Evropy či Spojených států.

S čím vám mohou prémiové čočky pomoci

  • Řešení astigmatismu – tórické nitrooční čočky

Pokud je na základě předoperačního vyšetření jasné, že po odstranění šedého zákalu se objeví astigmatismus, měla by být jeho korekce speciální „tórickou“ nitrooční čočkou standardem, neboť astigmatismus zhoršuje vidění na všechny vzdálenosti. (Navzdory tomu, že pojišťovny to tak nevidí a za takovouto čočku je nutné si připlatit.)

  • Zlepšení kontrastní citlivosti a lepší ostrost vidění za šera a tmy – asférické nitrooční čočky

Ideální řešení pro ty, kteří často a dlouho řídí nebo provozují sporty a aktivity vyžadující velice přesné vidění za jakýchkoliv světelných podmínek. Anebo si prostě chtějí „jen“ dopřát drobný nadstandard opticky dokonalé čočky s nadstandardním materiálem a úpravou.

  • Odstranění brýlí na různé vzdálenosti – multifokální čočky

Volba pro všechny, kteří nechtějí po operaci šedého zákalu nosit brýle a přemýšlí nejen o pohodlí, ale i otázce budoucích investic do brýlí.

Vybírat mohou z trifokálních čoček, se kterými uvidí i nejmenší detaily zcela bez brýlí nebo tzv. EDoF čoček, s prodlouženým ohniskem. Ty si oblibují lidé s vysokými nároky na kvalitu vidění za všech světelných podmínek, kterým nevadí vzít si na velmi drobný text slabé brýle.

Pokud byste se rádi dozvěděli o výhodách, ale i nevýhodách multifokálních čoček více, doporučujeme článek „Jak fungují multifokální nitrooční čočky a jaké mají (ne)výhody“ a přehledné video „Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat.“

Rozhodnutí o volbě nitrooční čočky by mělo být na vás

Výběr vhodné nitrooční čočky je vysoce individuální proces a neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny. Je třeba zohlednit celkové zdraví očí, dioptrický stav oka před operací, životní styl, očekávání a nároky pacienta. A v neposlední řadě i jeho osobní preference a možnosti investovat do nadstandardní péče. Nikdo by neměl mít pocit, že je do něčeho tlačen a bez doplatku nedostane kvalitní léčbu.

Při rozhodování je dobré zvážit kromě pohodlí i nevyhnutelné budoucí náklady do brýlí při implantaci čočky „na pojišťovnu“. Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak se zbavit šedého zákalu a otevírá možnost vyřešit současně i více problémů se zrakem.

V konečném důsledku je však třeba mít i realistická očekávání. I ta nejlepší nitrooční čočka zcela nenahradí přirozenou akomodační (zaostřovací) schopnost lidského oka. Cílem operace šedého zákalu je primárně odstranit zákal a zlepšit zrakové funkce. Pokud se k tomu podaří odstranit i další oční vady a snížit závislost na brýlích, je to skvělý bonus navíc.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Zdroje obrázků: Shutterstock, Unsplash

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Operace šedého zákalu

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Léčba presbyopie pomocí nové EDoF nitrooční čočky Tecnis PureSee. Stojí za pozornost?

Pokud zvažujete léčbu presbyopie nebo šedého zákalu, máte hned několik možností, jak potíže s viděním na blízko řešit. Co slibuje nový přírůstek do rodiny multifokálních čoček?

Stařecká demence a šedý zákal. Může operace katarakty snížit riziko rozvoje demence u seniorů?

Jak souvisí zhoršené vidění s rozvojem stařecké demence? Výzkumy z posledních let ukazují, že tyto dvě zdánlivě nesouvisející nemoci spolu mohou poměrně úzce souviset.

Jak se změní vidění po operaci šedého zákalu? Co je dobré vědět před výběrem nitrooční čočky.

Většina lidí považuje za samozřejmost, že vidění po operaci šedého zákalu se zlepší. Pak ale mohou být překvapeni, že nevidí dobře na to, na co byli zvyklí před operací. Jak takovým situacím předcházet?