Nebezpečí onemocnění zeleným zákalem si připomínáme právě nyní, během Světového týdne glaukomu, který probíhá od 8. do 14. března 2020. Glaukom patří mezi hlavní příčiny slepoty, na které se podílí v celosvětovém měřítku z 13 %. Přibližně až 2 % populace nad 40 let věku má glaukomové poškození zrakového nervu spojené se ztrátou vidění a zorného pole.
Výskyt stoupá s přibývajícím věkem až na 3,5 % u osob ve věku 70 – 75 let. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo v České republice evidováno více než 350 000 pacientů se zeleným zákalem.
„U glaukomu (zeleného zákalu), resp. jeho chronické formy, je nebezpečné především to, že probíhá velmi dlouho bez jakýchkoliv varovných příznaků spojených se zhoršením zrakových funkcí. Glaukom totiž nebolí, velmi dlouho nezhoršuje vidění, proto musíme pacienty s rizikem glaukomu cíleně v populaci vyhledávat, abychom mohli glaukom včas diagnostikovat a začít léčit. Jedině tak lze předejít rozvoji nevratných glaukomových změn. Za nejvýznamnější rizikový faktor je považován zvýšený nitrooční tlak,“ říká primář pražské oční kliniky LEXUM MUDr. Martin Fučík.