Mohou se po laserové operaci vrátit dioptrie?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 2. díl

Je to mýtus anebo pravda, že se někomu po laserové operaci vrátily dioptrie?

S tvrzením, že se dioptrická vada po laserové operaci může vrátit, se setká snad každý, kdo o ní přemýšlí, a začne hledat nějaké informace. Je to skutečně možné? Může na to mít vliv zvolená metoda, věk anebo počet dioptrií? Nebo je to celé nesmysl? Tak proč se to říká?

Obsah video článku:

  • Realita vs. mýtus o návratu dioptrií
  • Od PRK k LASIK a SMILE a jejich vlivu na stabilitu výsledku
  • Důvody změn dioptrií po operaci
  • Vliv růstu oka na dioptrie
  • Možnosti opakování operace

JAK TO VZNIKLO

Když se na počátku 90. let s laserovými operacemi začínalo, existovala jedna jediná metoda bez ohledu na to, kolik dioptrií kdo měl – byla to metoda PRK, která se mimochodem používá úspěšně dodnes, ale spíše v ojedinělých případech a pro podstatně omezenější spektrum dioptrií.

Tím, že probíhá na úplném povrchu rohovky, tak pokud se takovou metodou odstraní příliš mnoho dioptrií, tak má rohovka tendenci takto hluboký zákrok zahojit. Tedy navrátit zpátky část tkáně, která se odlaserovala. Ne všechnu, ale část ano, v závislosti na počtu dioptrií. Tím právě může docházet k částečnému návratu dioptrií.

ZÁSADNÍ PŘELOM

Tento problém byl v zásadě zcela odstraněn metodou LASIK na přelomu tisíciletí, která probíhá v podstatně hlubších vrstvách rohovky, a především pod ochrannou rohovkovou lamelou, které se odborně říká flap. Flap je taková čepička, která se před vlastním laserovým ošetřením odklopí a na konci zákroku zase přiklopí zpět.

A tak to pro rohovku vypadá, že se jí nic nestalo a nemá tendenci nic nadbytečně hojit a napravovat. Výsledek je tak stabilní i u velmi vysokých vad, třeba i 8 nebo 10 dioptrií. Tato stabilita platí ještě více u nejnovější metody ReLex SMILE, kdy se dokonce tato ochranná čepička prakticky nevytváří, vše probíhá uvnitř rohovky pouze velmi malým vstupem.

CO ŘÍKAJÍ DATA O STABILITĚ PO OPERACI?

I světové studie potvrzují stabilitu obou těchto moderních metod. Po 5 letech má až 90 % pacientů maximálně 0,5 dioptrie a 100 %, tedy úplně všichni, nejvíce 1 dioptrii. A především, jak ukazují přístroje, tak tyto malé dioptrické hodnoty jsou spíše nárůstem dioptrií nových než nárůstem těch původních a více se vyskytují u lidí, kteří měli před operací vyšší vadu – krátkozrakost nad mínus 6 dioptrií nebo hodně vysoký astigmatismus, nad 3,5 cylindrické dioptrie.

„PSEUDO“ NÁVRAT DIOPTRIÍ

Čímž se dostáváme ještě ke druhému případu, kdy lidé mohou tvrdit, že se jim vrátily dioptrie. Ale v tomto případě nejde o skutečný návrat původních, odstraněných dioptrií, ale o vývoj, progresi jejich oční vady. Přístroje tedy měří stále stejné parametry na rohovce, která byla ošetřena laserem, oko ale o malý kousek povyrostlo. Což způsobuje právě ten nárůst vady u krátkozrakých.

Představte si, že zvětšení oka o pouhý 1 mm způsobí vadu zhruba 2,5 dioptrie. Takže stačí i čtvrt milimetru, aby naskočilo okolo 0,5 dioptrie.

Laserové zákroky nedokáží vývoj žádné dioptrické vady zastavit.

Udělají dokonale přesnou korekci toho, co aktuálně máte. A pokud se v průběhu několika let má vada posunout třeba o 1 dioptrii, tak se tak stane. Ale „jedete od 0“ a pokud vám to začne vadit, ve většině případů není problém v průběhu života laserovou operaci zopakovat.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Modern laser in situ keratomileusis outcomes, Sandoval Helga P. MD MSCR et al.; J Refract Surg. 42:p 1224–1234, August 2016
Four-year visual, refractive, and contrast sensitivity outcomes after wavefront-guided myopic LASIK using an advanced excimer laser platform. Shaheen MS et al., Massoud TH, J Refract Surg. 2013;29:816-822
A 10-year prospective audit of LASIK outcomes for myopia in 37,932 eyes at a single institution in Asia. Yuen LH, Chan WK et al., for the Sing Lasik Research Group. Ophthalmology. 2010;117:1236-1244
Functional outcome and patient satisfaction after laser in situ keratomileusis for correction of myopia and myopic astigmatism. Bamashmus MA et al., Middle East Afr J Ophthalmol. 22, 2015, p. 108-114
Ilustrace: Unsplash, Shutterstock, Carl Zeiss, archiv autora

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Rizika operace očí: jsou naše obavy (ne)oprávněné?

Co když se na možná rizika operace očí podíváme v kontextu jiných hrozeb, které ohrožují nejen náš zrak, ale dokonce náš život. Budou nám obavy připadat stále tak opodstatněné?

23 pilotů první třídy řešilo presbyopii speciální laserovou operací Presbyond. Jak dopadli?

Piloti první třídy musejí dobře zvažovat, jak vyřešit presbyopii, aby mohli stále zůstat ve vzduchu. Testy zraku jsou u nich jedny z nejpřísnějších a riskují, že přijdou o zdravotní certifikaci, pokud je po operaci opět nesplní.

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?