Dosud nebylo možné řešit presbyopii laserem a najednou to jde?
Síť očních klinik, ambulancí a optik Lexum je jedinou klinikou v České republice, která nabízí řešení presbyopie pomocí laseru. Metoda odstranění presbyopie laserem je v zahraničí dlouhodobě užívaná (od roku 2009). Díky vzdělávání našich lékařů v zahraničí získáváme neustále nové poznatky o nejmodernějších technologiích a medicínských pokrocích. Jelikož je metoda v zahraničí velmi úspěšná, rozhodli jsme se ji zavést i u nás.
Jaké výhody má laserová metoda Presbyond oproti trifokální/multifokální nitrooční čočce?
Jedná o laserovou metodu, která je prováděna na povrchu oka. Jejími jednoznačnými výhodami jsou tak velká šetrnost a preciznost, nižší riziko ve srovnání s nitrooční operací, možnost provést zákrok na obou očích současně a velmi rychlá rekonvalescence. Současně tím, že vám v oku zůstává vaše přirozená čočka, nepřicházíte o její schopnost akomodace, i když s věkem stále ubývá. To je zvlášť důležité, pokud jste před nebo krátce po 50. roku věku.
Je výsledek operace metodou Presbyond trvalý nebo budu v budoucnu potřebovat nějaké brýle?
Ano, výsledek laserového ošetření rohovky pomocí individualizovaného programu Presbyond je trvalý, k návratu dioptrií nedochází. Nicméně žádná laserová operace nedokáže zastavit vývoj vaší presbyopie. Ta se přirozeně zastavuje okolo 60. roku věku. Pokud tedy operaci podstoupíte např. v 50 letech, je možné, že v závislosti na vašem životním stylu a nárocích na vidění budete na některé činnosti s drobnými detaily potřebovat slabé brýle.
Pokud budu mít v budoucnu šedý zákal, bude předchozí laserová operace něčemu vadit?
Ne, laserová operace není určitě žádnou komplikací. Při operaci šedého zákalu jsou naše přístroje schopny zohlednit předchozí laserovou operaci a počítají s tím při výběru nové umělé nitrooční čočky. Navíc vám zůstávají výhody získané předchozí laserovou operací metodou Presbyond.
Jaká je věková hranice pro použití metody Presbyond?
Pokud je zdravá rohovka, na které se provádí laserová korekce a přirozená nitrooční čočka není zakalena, pak lze říci, že horní věková hranice pro vlastní laserový zákrok v podstatě neexistuje. Laserové operace se provádějí například i po operaci šedého zákalu, a to i po 70. roce věku.
Nemám dobrou zkušenost s laserovou metodou monovision. Bude pro mě operace metodou Presbyond vhodná?
Laserová metoda monovision se oproti metodě Presbyond zásadně liší. Rozdíl v korekci mezi oběma očima je u metody Presbyond výrazně menší. Díky speciálnímu laserovému profilu, který pozitivně ovlivňuje hloubku ostrosti vidění, dochází k plynulému propojení obou očí bez rozmazávání a ztráty prostorového vidění. Tím je zaručeno pohodlné vidění na všechny vzdálenosti. Proto je úspěšnost metody Presbyond 97 % oproti dlouhodobě uváděným 59 % až 67 % u metody monovision.
Co když nebudu s viděním po operaci spokojen/a? Dá se s tím něco dělat?
Podle celosvětových dat a studií je 95 % klientů s výsledkem operace spokojeno. Až 97 % klientů se plně adaptuje na nové vidění nejpozději do 1 roku od operace a více než 92 % klientů je nezávislých na brýlích na blízko. V případě, že nebudete spokojeni s viděním na dálku, na počítač nebo na blízko, a přáli byste si vidění na určitou vzdálenost vylepšit, můžeme doplňujícím laserovým zákrokem výsledek upravit. V tom spočívá velká výhoda laserových operací. Pokud byste si další zákrok nepřáli, můžete na činnosti, při kterých není vidění 100%, používat slabé brýle, které dokáží veškeré nedokonalosti obrazu snadno korigovat.
Uvidím po operaci metodou Presbyond každým okem jinak? Nebude to divné?
Metoda Presbyond využívá toho, že aniž bychom o tom věděli, mozek si vždy přirozeně vybírá obraz, který je nejostřejší. A to i při pohledu oběma očima. Unikátní laserový profil zaostřuje každé oko na trochu jinou vzdálenost a současně je díky zvětšené hloubce ostrosti propojuje. Díky tomu mozek snadno „přepíná“ mezi obrazy pravého a levého oka, které jsou jinak ostré. Takže ano, pokud si budete zakrývat jedno oko, zjistíte, že každé vidí ostře na trochu něco jiného. Důležitý je ale pohled oběma očima.