Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.
Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky (Prelex, RLE, CLE) určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?
Všude se dozvídáte, že na laser jste ve čtyřiceti staří a pokud by vůbec něco připadalo v úvahu, tak si nechat vyměnit stárnoucí čočku za umělou, multifokální. Což není pro každého lákavá představa.
Obsah článku:
- Proč každý říká něco jiného
- V čem se metody liší
- Jak je to z bezpečností a reverzibilitou (vratností) výsledku
- Srovnání vidění a nezávislosti na brýlích po zákroku
- Hlavní kontraindikace laserové korekce
Presbyond vyžaduje know-how a specifickou technologii. Pokud jedním či druhým někdo nedisponuje, tak může mít spoustu námitek, proč je výměna čočky lepší než laser. Některé argumenty mohou být určitě legitimní, jiné ale zavádějící.
Pojďme si proto tyto dvě metody porovnat z pohledu 3 faktorů, které by Vás při rozhodování měly zajímat nejvíce:
- Jak jsou zákroky invazivní a bezpečné?
- Jak po operaci uvidím, budu úplně bez brýlí?
- Je výsledek nevratný?
1. JAK JE PRESBYOND INVAZIVNÍ A BEZPEČNÝ VE SROVNÁNÍ S VÝMĚNOU ČOČKY?
Při precizním předoperačním vyšetření a zkušeném operatérovi je šance na jakékoliv závažné komplikace u obou metod extrémně nízká. Oba zákroky se provádějí jen v lokálním znecitlivění kapkami, jsou bezbolestné a trvají okolo 15 minut.
Určité rozdíly tu ale přeci jen jsou – laserová korekce probíhá jen na povrchu oka, zatímco výměna čočky je invazivnější a více ovlivňuje fyziologické struktury oka. Přirozená čočka v nitru oka se musí vyjmout a nahradit za umělou. Míra a závažnost hypotetických komplikací je tak o malý kousek větší než při povrchovém zákroku. Ale současně jsou v naprosté většině případů dobře řešitelné. A i z těchto důvodu se pro maximální bezpečnost obvykle neprovádí výměna čočky na obou očích ve stejný den. Na rozdíl od laserové metody.
Pokud je tedy pro Vás na prvním místě eliminace jakýchkoliv, byť minimálních rizik a současně preferujete zákrok, který bude zachovávat přirozené procesy v oku, pak je pro Vás Presbyond lepší volbou.
2. JAK UVIDÍM PO OPERACI? BUDU POTŘEBOVAT NĚJAKÉ BRÝLE?
Nezávislost na brýlích u multifokálních čoček
Jestli je pro Vás na prvním místě při rozhodování spíše to, abyste viděli bez brýlí i takové detaily, jako je příbalový leták nebo navlékání niti, pak Vám toto splní trifokální nitrooční čočka. Pozor, ne tzv. EDoF čočka, ty takový výkon na blízko nemají. Do detailu jsme se srovnávání multifokálních čoček věnovali v tomto video článku „Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat“.
Kompromisem za tuto absolutní nezávislost na brýlích je horší kontrast a kvalita obrazu za šera a za tmy. Můžete vnímat i určité světelné fenomény okolo zdrojů světla. Většina lidí si na toto bez potíží zvykne během několika měsíců a nevnímají to, nicméně okolo 10 % až 15 % to může vnímat jako nepříjemné i po roce.
Nezávislost na brýlích po laserové metodě Presbyond
U Prebyondu se můžete spolehnout, že na mobil uvidíte vždycky bez potíží a příbalový leták si nějakou dobu přečtete taky. Postupně Vás ale slabé brýle, okolo 1 dioptrie, na velmi drobné detaily, neminou. Za to ale můžete počítat se zachovaným kontrastem, kvalitním viděním za jakýchkoliv světelných podmínek a žádnými negativními světelnými fenomény.
Volba tak v tomto případě záleží na Vašich zrakových preferencích, životním stylu, ale také osobnostním nastavení.
Jak snadno přijímáte nedokonalost a smiřujete se s kompromisy. Perfekcionisté a puntičkáři mohou mít s vedlejšími efekty umělých multifokálních čoček občas trochu problém.
3. JE VÝSLEDEK NEVRATNÝ?
Z hlediska reverzibility zákroků, tahá Presbyond určitě za delší konec provazu. Jakákoliv dodatečná úprava laserem k Vaší spokojenosti nebývá problém, zákrok je obdobně bezpečný, jako ten první.
Umělou nitrooční čočku je sice teoreticky možné vyměnit za jinou. Nicméně je to zákrok, který má svá úskalí a rizika a vyžaduje dost zkušeného operatéra. Proto se do toho lékaři úplně nehrnou.
Jestli je pro Vás nejdůležitější, aby se případně dalo všechno vrátit zpět, pak je lepší volbou Presbyond.
KDY NA LASEROVOU OPERACI MŮŽETE ZAPOMENOUT
A ještě poslední věc – pokud již máte známky šedého zákalu anebo máte hodně vysoké dioptrie na dálku a vysoký astigmatismus, pak je určitě lepším řešením výměna nitrooční čočky. Jestli Vás metoda Presbyond oslovuje, přečtěte si o všech jejích plusech i minusech ve článku „Lze odstranit brýle na čtení i na dálku po 40. roce laserovou operací?“ a jak vypadá ideální kandidát a kdo naopak vhodný se dozvíte tady „Laserová operace očí po padesátce? Jste vhodný kandidát na laserovou korekci metodou PRESBYOND?“
Visual and Refractive Outcomes Following Laser Blended Vision With Non-linear Aspheric Micro-anisometropia (PRESBYOND) in Myopic and Hyperopic Patients. Andrea Russo, MD, PhD et al. , Journal of Refractive Surgery 2022;38(5):288-297.
Functional Outcomes and Reading Speeds following PRESBYOND LBV Using Nonlinear Aspheric Ablation Profiles Combined with Micro-Monovision. Sheetal Brar et al., Journal of Ophthalmology Volume 2021.
ESCRS & EREQUO Annual Report 2019 based on data from the European Registry of Quality Outcomes for Cataract and Refractive Surgery. EUREQUO Steering Committee: Lundströ Mats, MD, PhD et al.
Comparison of refractive and visual outcomes of three presbyopia-correcting intraocular lenses, T. Ferreira, F. Ribeiro et al., Journal of Cataract & Refractive Surgery 48(3):p 280-287, March 2022.
Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.