Nepovedená operace šedého zákalu nebo jen nové zrakové fenomény?

Nepovedená operace šedého zákalu anebo jen nové zrakové fenomény, které zmizí?

Podstoupili jste operaci šedého zákalu (katarakty) a najednou začínáte při vidění vnímat nové zrakové fenomény, které vás ruší? Je důvod k obavám?

Obvykle se není čeho obávat a není to žádná „nepovedená operace šedého zákalu“, jak se mnozí domnívají, když hledají informace na internetu. Je zcela běžné pociťovat v prvních týdnech až měsících po operaci určité zrakové vjemy, kterým odborně říkáme dysfotopsie.

Obsah článku:

  • Jak často se dysfotopsie (vedlejší zrakové vjemy) vyskytují
  • Jaké jsou nejčastější příznaky dysfotopsie
  • Jsou dysfotopsie trvalé anebo mohou zmizet
  • Co je hlavní příčinou vedlejších zrakových fenoménů
  • Jaká jsou řešení dysfotopsie po operaci katarakty

Důležitá zpráva hned na úvod: ve valné většině případů jde o přechodný jev, který se postupně vytratí a nejedná se o žádnou komplikaci. Jen zcela výjimečně je potřeba řešit přetrvávající potíže dalším zákrokem.

Jak často se dysfotopsie po operaci šedého zákalu vyskytují?

Podle studií až 67 % lidí vnímá určité zrakové fenomény bezprostředně po operaci šedého zákalu. To je poměrně vysoké číslo, které vysvětluje, proč se s tímto tématem po operaci setkává většina pacientů a může je znepokojovat. Naštěstí u naprosté většiny z nich příznaky spontánně vymizí. Rok po operaci je popisuje jen 2,2 % pacientů.

Jaké jsou nejčastější příznaky dysfotopsie?

Pacienti po operaci katarakty obvykle popisují následující nežádoucí zrakové vjemy, kterým souhrnně říkáme dysfotopsie:

  • Prstence, haló nebo oblouky kolem zdrojů světla
  • Oslnění při ostrém světle přicházejícím z boku
  • Záblesky nebo odlesky světla
  • Zvýšenou citlivost na světlo (světloplachost)
  • Srpkovitý stín v periferii vidění

Často se tyto příznaky projevují hlavně za šera či tmy, kdy se zornice přirozeně rozšíří a propustí do oka více světla. Právě při horších světelných podmínkách si jich lidé nejvíce všímají a mohou je vnímat rušivě.

Co je hlavní příčinou vedlejších zrakových vjemů?

Dysfotopsie po operaci šedého zákalu souvisí hlavně s fyzikálně optickými vlastnostmi umělé nitrooční čočky. Ta se svým složením liší od původní lidské čočky. Má například trochu odlišný index lomu materiálu, což ovlivňuje způsob, jakým se na ní láme světlo.

Umělá čočka má také na rozdíl od lidské čočky ostrý okraj optické části, na kterém se mohou odrážet paprsky světla přicházejícího z boku. Když se zornice za šera rozšíří, dopadá více těchto bočních paprsků na okraj čočky. To opět přispívá ke vzniku některých rušivých optických jevů.

Svou roli hrají i anatomické poměry a dispozice vašeho oka, které dříve kompenzovala přirozená nitrooční čočka.

Zdrojem specifických vedlejších fenoménů mohou být i některé druhy více ohniskových (multifokálních) čoček, díky kterým můžete být po operaci zcela bez brýlí. Výskyt negativních zrakových vjemů velmi záleží na jejich konstrukci. Nejmodernější druhy tzv. EDoF čoček mají srovnatelnou kvalitu obrazu a míru dysfotopsií jako kvalitní jednoohniskové (monofokální) čočky. Srovnání jednotlivých typů nitroočních čoček jsme věnovali video příspěvek Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat.

Jaká jsou řešení vedlejších zrakových vjemů?

Naprostá většina zmiňovaných příznaků se postupně sama upraví, jak si mozek na vidění přes novou čočku zvyká. Může to trvat u každého různě dlouho, obvykle v řádech týdnů až měsíců. Pokud váš mozek vyhodnotí, že mu nějaké vjemy nedávají smysl a neposkytují užitečnou informaci, po nějaké době je začne přirozeně filtrovat a ignorovat. Podobným procesem adaptace si projde většina lidí po operaci šedého zákalu.

Rok po operaci tak popisuje potíže jen zhruba 2,2 % pacientů. A pouze 0,07%, tedy 7 lidí z 10 000, vyžaduje kvůli přetrvávajícím dysfotopsiím další operační zákrok.

Mohou pomoci brýle?

Pokud po operaci máte nějakou nekorigovanou dioptrickou vadu, mohou slabé brýle při určitých činnostech pomoci nežádoucí příznaky dále zmírnit. Na občasné noční řízení se vám mohou hodit speciální brýle, které zlepšují kvalitu vidění za šera a za tmy.

Zaměřte se na to, co jste operací šedého zákalu získali

Můžete být v klidu, dysfotopsie nejsou známkou žádné komplikace či chyby při operaci. Důležitá je hlavně trpělivost a pozitivní postoj. Zaměřte se na to hlavní – na radost ze zlepšení kvality zraku.

Nenechte se občasným oslněním nebo haló kolem světel připravit o potěšení z dobrého vidění nebo nově získané nezávislosti na brýlích.

Pokud máte multifokální nitrooční čočku, může trvat déle, než si mozek na nové vidění zvykne a negativní světelné fenomény potlačí. I když se tak děje ve vzácných případech, téměř vždy existuje možnost problém následně operačně řešit výměnou čočky za jiný typ.

Užívejte si ostré a jasné vidění a malé naschvály oka po operaci velkoryse přehlížejte. Brzy si na ně zvyknete a nebudete o nich už vědět.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Dysphotopsias or Unwanted Visual Phenomena after Cataract Surgery Ambroz Pusnik et al., MDPI Journal Life 2023, 13, 53. doi.org/10.3390/life13010053
Harilaos G, et al. Quantification And Analysis Of Negative Dysphotopsia And Associated Phenomena In A Physical Model Of The Eye. Invest. Ophthalmol. Vis. Sci. 2022;63(7):1798 – F0414.

Zdroj obrázků: Shutterstock, Canva

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Nitrooční čočky Operace šedého zákalu

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Nepovedená operace šedého zákalu anebo jen nové zrakové fenomény, které zmizí?

Podstoupili jste operaci šedého zákalu (katarakty) a najednou začínáte při vidění vnímat nové zrakové fenomény, které vás ruší? Pro vznikají, jsou trvalé a je důvod k obavám?

Rizika operace očí: jsou naše obavy (ne)oprávněné?

Co když se na možná rizika operace očí podíváme v kontextu jiných hrozeb, které ohrožují nejen náš zrak, ale dokonce náš život. Budou nám obavy připadat stále tak opodstatněné?

Léčba presbyopie pomocí nové EDoF nitrooční čočky Tecnis PureSee. Stojí za pozornost?

Pokud zvažujete léčbu presbyopie nebo šedého zákalu, máte hned několik možností, jak potíže s viděním na blízko řešit. Co slibuje nový přírůstek do rodiny multifokálních čoček?