Stařecká demence a šedý zákal. Může operace katarakty zabránit rozvoji?

Stařecká demence a šedý zákal. Může operace katarakty snížit riziko rozvoje demence u seniorů?

Šedý zákal (katarakta) a stařecká demence představují zdravotní problémy, se kterými se často setkáváme u seniorů. Výzkumy z posledních let ukazují, že tyto dvě zdánlivě nesouvisející nemoci spolu mohou poměrně úzce souviset.

Pojďme se podívat na souvislosti a výsledky vědeckého zkoumání, které naznačují, že včasná operace šedého zákalu by mohla snížit riziko rozvoje demence.

Obsah článku:

  • Jak se projevuje šedý zákal (katarakta) a koho se týká
  • Jak souvisí zhoršené vidění s rozvojem stařecké demence
  • Operace katarakty a snížení rizika rozvoje demence – co říkají data
  • Stačí operace jednoho oka?
  • Jak moc (ne)odkládat operaci šedého zákalu
  • Prevence stařecké demence podle expertů
  • Proč změnit přístup k operaci katarakty

Jak častý je výskyt šedého zákalu a jak se projevuje?

Šedý zákal neboli katarakta postihuje okolo 50 % osob starších 65 let, nad 75 let je to dokonce 70 %. Při šedém zákalu nitrooční čočka postupně ztrácí svou průhlednost. To vede k rozmazanému a mlhavému vidění, ztrátě sytosti barev, zhoršenému kontrastu či zvýšené citlivosti na oslnění. Lidé často popisují vidění jako přes špinavé brýle, což ztěžuje práci na blízko i na dálku a způsobuje problémy při řízení, zejména za horšího světla. Katarakta také mnohdy způsobuje různé dioptrické vady (astigmatismus, krátkozrakost), které situaci dále zhoršují a brýle pomáhají jen dočasně.

Přestože je odstranění šedého zákalu rychlým, bezbolestným a extrémně bezpečným zákrokem, řada seniorů ho odkládá. Zvláště když subjektivně nepovažují zhoršené vidění za dostatečně limitující.

Protože rozvoj katarakty probíhá obvykle pomalu, často si lidé neuvědomují, o kolik procent zrakové ostrosti již přišli.

Což je velká škoda, neboť je stále jasnější, že operace katarakty je nejen velmi bezpečná a účinná, ale kromě zraku může mít příznivý vliv i na celkové zdraví a kvalitu života ve vyšším věku.

Souvislost mezi zhoršeným viděním a rizikem stařecké demence

Výzkumy z posledních let potvrdily souvislost mezi poruchami zraku a zvýšeným rizikem rozvoje demence, včetně Alzheimerovy choroby. Systematické přehledy a meta-analýzy ukázaly, že senioři trpící zhoršeným viděním mají v průměru o 30-60 % vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde ke vzniku kognitivního deficitu (zhoršení poznávacích funkcí, myšlení, paměti, orientace apod.) a rozvoji demence.

Mechanismy, kterými obnovení zrakových funkcí může chránit před rozvojem demence, jsou zřejmě vícečetné. Nicméně zlepšení vidění vede ke zvýšení kvality života seniorů v mnoha ohledech:

  • obnovuje původní úroveň denních aktivit
  • motivuje k větší fyzické aktivitě
  • zvyšuje množství sociálních kontaktů
  • snižuje riziko pádů a úrazů
  • posiluje kognitivní rezervy mozku
  • vede k pozitivní náladě a snížení depresivních stavů
  • zvyšuje sebevědomí

Nahrazení zkalené čočky průhlednou nitrooční čočkou zlepšuje mimo jiné průnik světla na sítnici, a tím pomáhá obnovit přirozený cirkadiánní rytmus (biologický, 24hodinový), který je často u pacientů s demencí narušený.

Vliv operace šedého zákalu na snížení rizika demence – co říkají studie?

Například tchajwanská studie s více než 490 tisíci účastníky ukázala, že senioři, kteří podstoupili operaci šedého zákalu, měli v následujících 10 letech o 30 % nižší riziko, že u nich bude diagnostikována stařecká demence.

Podobně studie amerických vědců na vzorku více než 3 000 jedinců starších 65 let s diagnostikovaným šedým zákalem odhalila, že ti, kteří podstoupili operaci katarakty, měli v následujících 8 letech o 29 % nižší riziko rozvoje demence ve srovnání s těmi, kteří operaci katarakty nepodstoupili. Snížení rizika, konkrétně Alzheimerovy choroby, pak činilo 40 %.

Stačí operace katarakty jednoho oka?

Zvláště zajímavé jsou výsledky studií, které se zaměřily na efekt operace jednoho versus obou očí. Ukazuje se, že k výraznějšímu snížení rizika demence dochází až po odstranění šedého zákalu na obou očích, zatímco operace jednoho oka může mít efekt i opačný. To může souviset s dočasným zhoršením prostorového vidění a zvýšeným rizikem pádů v období mezi zákroky. Z těchto důvodů je žádoucí, aby operace obou očí proběhla v co nejkratším možném intervalu.

Proč je důležité s operací šedého zákalu příliš neotálet?

Je důležité zmínit, že katarakta se u většiny lidí rozvíjí pozvolna a postupně a není nutné s operací spěchat hned v počátečních stádiích. Na druhou stranu příliš dlouhé vyčkávání s řešením zhoršeného vidění s sebou nese řadu rizik nejen pro zrak samotný, ale i pro celkový zdravotní stav, kondici a soběstačnost seniora.

Při pokročilém šedém zákalu jsou nejen více postižené zrakové funkce, ale zákrok je technicky náročnější na provedení. Zkalená čočka je daleko tvrdší, hůře se odstraňuje a hojení tak může trvat delší dobu.

Z pohledu prevence demence je žádoucí podstoupit operaci šedého zákalu v době, kdy již začíná v běžném životě překážet, ale zároveň ještě není příliš pokročilý.

Příznivý vliv včasné operace katarakty na riziko demence potvrdila i randomizovaná studie, ve které byli pacienti se šedým zákalem náhodně rozděleni na ty, kteří podstoupili operaci okamžitě a ty, u nichž byl zákrok odložen. Senioři po operaci vykazovali nejen zlepšení zraku, ale také rychlejší ústup depresivních a úzkostných příznaků a zlepšení výsledků kognitivních testů. To naznačuje, že odstranění zkalené čočky má nejen preventivní, ale do jisté míry i terapeutický potenciál ve vztahu k rozvoji demence.

Doporučení expertů v prevenci stařecké demence

Důležitost zachování kvality zraku jako jeden z pilířů prevence stařecké demence potvrdil i expertní panel jednoho z nejuznávanějších odborných časopisů Lancet. Ten nově přidává poruchu zrakových funkcí na seznam ovlivnitelných rizikových faktorů stařecké demence. Mezi další faktory, které přispívají k rozvoji stařecké demence, patří:

  • nižší vzdělání
  • nedoslýchavost
  • vysoký krevní tlak
  • zvýšená hladina LDL cholesterolu
  • kouření
  • obezita
  • diabetes (cukrovka)
  • deprese a sociální izolace
  • nedostatečná fyzická aktivita
  • nadměrná konzumace alkoholu
  • traumatické poranění mozku
  • znečištěné ovzduší

Odhaduje se, že vhodným ovlivněním těchto faktorů by bylo možné předejít nebo oddálit až 40 % případů stařecké demence.

Proč změnit přístup k operaci šedého zákalu

Stále více poznatků ukazuje na úzkou souvislost mezi poruchami zraku a zvýšeným rizikem stařecké demence. Včasná operace katarakty, ideálně obou očí, představuje účinnou a bezpečnou metodu, jak tomuto nepříznivému vývoji předcházet.

Operace šedého zákalu je jedním z nejčastěji prováděných a zároveň nejúspěšnějších chirurgických zákroků vůbec, s minimem komplikací. Přesto řada seniorů operaci zbytečně odkládá, často z obavy z bolesti či pooperačních omezení.

Návrat k běžnému životu po zákroku je přitom extrémně rychlý, omezení jsou minimální a většina pacientů již večer po operaci klidně sleduje televizi. Ano, takto rychlá je rehabilitace po zákroku a jak přesně probíhá, se můžete dočíst v článku „Rekonvalescence po operaci šedého zákalu a výměně nitrooční čočky“.

V kontextu souvislostí mezi operací šedého zákalu a rozvojem demence je na místě, aby senioři vnímali kataraktu nejen jako oční problém, ale jako komplexní záležitost, a včas ji řešili. Totéž platí pro jejich blízké a pečující, kteří hrají v rozhodovacím procesu často velmi důležitou roli.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Global and regional prevalence of age-related cataract: a comprehensive systematic review and meta-analysis, H. Hashemi et al., Eye 2020 Feb. 13;34(8):1357–1370
Cataract Surgery and Mental Health: A Comprehensive Review on Outcomes in the Elderly, Kasturi K. Dhawale et al., Cureus – Springer Nature, Published 07/26/2024, DOI: 10.7759/cureus.65469
Objectively Measured Visual Impairment and Dementia Prevalence in Older Adults in the US, Olivia J. Killeen, MD et al., JAMA Ophthalmol. 2023;141(8):786-790
Vision Impairment and the Population Attributable Fraction of Dementia in Older Adults, Jason R. Smith, ScM et al., JAMA Ophthalmol. doi:10.1001/jamaophthalmol.2024
Association of cataract extraction and the risk of dementia—A systematic review and meta-analysis, Qiao Zhang et al., Frontiers in Aging Neuroscience, Volume 15 – 2023, 15:1168449
Beyond vision: Cataract and health status in old age, a narrative review, Rita Mencucci et al., Frontiers in Medicine, March 2023, 10:1110383.
The Lancet Commissions Volume 404, Issue 10452p572-628August 10,
Dementia prevention, intervention, and care: 2024 report of the Lancet standing Commission Prof Gill Livingston et al.

Zdroj obrázků: Canva, Shutterstock

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.




Tento článek je z kategorie:Operace šedého zákalu Další zajímavosti

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Léčba presbyopie pomocí nové EDoF nitrooční čočky Tecnis PureSee. Stojí za pozornost?

Pokud zvažujete léčbu presbyopie nebo šedého zákalu, máte hned několik možností, jak potíže s viděním na blízko řešit. Co slibuje nový přírůstek do rodiny multifokálních čoček?

Stařecká demence a šedý zákal. Může operace katarakty snížit riziko rozvoje demence u seniorů?

Jak souvisí zhoršené vidění s rozvojem stařecké demence? Výzkumy z posledních let ukazují, že tyto dvě zdánlivě nesouvisející nemoci spolu mohou poměrně úzce souviset.

Jak se změní vidění po operaci šedého zákalu? Co je dobré vědět před výběrem nitrooční čočky.

Většina lidí považuje za samozřejmost, že vidění po operaci šedého zákalu se zlepší. Pak ale mohou být překvapeni, že nevidí dobře na to, na co byli zvyklí před operací. Jak takovým situacím předcházet?