Říká se mu „tichý zloděj zraku“. Příměr je jasný: polovina nemocných ani neví, že jím trpí. Zelený zákal má tendenci vyvíjet se velmi pomalu a často je diagnostikován při rutinním očním vyšetření.
V České republice se s ním potýká přibližně 350 000 lidí, celosvětově pak 80 milionů. Odborníci odhadují, že v roce 2040 bude příčinou poškození zraku u 111 milionů osob.
Zelený zákal jako první postihuje periferní vidění. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, a jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk tím ztrácí periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pacienti s akutnějšími formami glaukomu občas také vnímají duhové kruhy kolem jasných světel a trpívají specifickými bolestmi hlavy.
Glaukom je onemocnění oka, které vede k progresivnímu poškození zrakového nervu. Na jeho rozvoj má vliv dědičnost: u nejběžnějšího typu je riziko výskytu čtyřikrát až devětkrát vyšší, pokud jím onemocněl buď někdo z rodičů, nebo sourozenců. Běžnou léčbou glaukomu je pravidelné kapání očních kapek, někdy se musí provést i speciální chirurgický zákrok.